Policisté na Ústecku a Liberecku posilují kvůli amnestii hlídky

Policisté v Ústeckém a Libereckém kraji posilují hlídky kvůli stovkám amnestovaných vězňů. Strážníci se zaměřují především na nádraží a jejich okolí, restaurace a herny. Zatímco na Ústecku je zatím klid, na Liberecku už museli zasahovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská policie | Foto: Městská policie Ústí nad Labem

Obvodní oddělení v Jilemnici řeší dva přestupky, kterých se měly dopustit osoby propuštěné v rámci dílčí amnestie.

První případ se týkal narušení veřejného pořádku. Před nonstop barem v Jilemnici se několik osob popralo. Zatím není jasné, jestli muž propuštěný z věznice byl v roli útočníka nebo poškozeného.

V druhém případě šlo o poškozování cizího majetku. Oba amnestovaní byli podle slov policistky Vlasty Suchánkové pod vlivem alkoholu.

Další incident se stal v Liberci. Amnestovaného devětašedesátiletého silně podnapilého muže tam napadl neznámý útočník. Muž, který zřejmě slavil návrat z vězení, utrpěl zranění v obličeji a přišel o doklady a peníze.

Amnestovaní jsou vesměs recidivisté, varují odborníci

Hromadná amnestie udělená prezidentem Václavem Klausem, kterému končí druhý mandát, vyvolala ostrou kritiku veřejnosti. Připomínky k ní mají i představitelé orgánů činných v trestním řízení.

„Rozhodně jde o osoby, které se před soudem objevily už poněkolikáté. Ani od ostatních kolegů nemám žádnou zprávu, že by amnestovali někoho, kdo by byl prvopachatelem,“ upozorňuje liberecký soudce Lukáš Korpas.

Pokud amnestovaný vězeň poruší zákon, čeká ho návrat zpátky do cely. „Osoby propuštěné na svobodu nesmí během zákonné pětileté lhůty spáchat žádnou trestnou činnost,“ vysvětluje předseda teplického okresního soudu Roman Dobeš.

Policisté v Ústeckém kraji zatím nezaznamenali žádný přestupek nebo trestný čin, který by spáchal bývalý vězeň propuštěný na amnestii. Strážníci ale přesto až do odvolání posilují na území celého kraje hlídky.

Spolu s nimi hlídkuje v Ústeckém kraji i policejní pořádková jednotka. Posílené hlídky kontrolují hlavně nádraží a jejich okolí, vytipované restaurace, hospody s herny. Častěji také kontrolují sociálně problematické čtvrti.

Dnes bylo z věznic v ústeckém kraji propuštěno zhruba 660 vězňů, další zhruba tři desítky ještě na propuštění čeká.

Jan Beneš, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme