Policisté obvinili primátora Frýdku-Místku a další úředníky z klientelismu

Policie ve Frýdku-Místku vyšetřuje podezřelý postup v několika přestupkových řízeních. Obviněno bylo již třináct současných i bývalých úředníků frýdeckomísteckého magistrátu a třinecké radnice. Mezi obviněnými je i primátor Michal Pobudský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, policejní auto (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Pobudský veškerá obvinění odmítá a označuje je za absurdní a účelová. O rezignaci vůbec neuvažuje. Na tiskové konferenci přečetl předem připravené vyjádření a žádné otázky nepřipustil.

Kromě sociálně-demokratického primátora se na černé listině ocitl i ředitel městské policie Frýdku-Místku Milan Sněhota.

Skupina úředníků si vyslechla obvinění ze zneužití pravomoci veřejné osoby a pomoci při spáchání tohoto trestného činu. Hrozí jim až pětiletý pobyt ve vězení.

Vyšetřovatelé aktuálně řeší osm případů týkajících se machinací s přestupkovými řízeními, která měla být ukončena, aniž by byla vůbec prošetřena. Vesměs šlo o drobné záležitosti, jako je například špatné parkování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vyjádření ostravského primátora a šéfa krajské ČSSD Petra Kajnara

Viníci nicméně díky tomu unikli trestům. Primátor se hájí tím, že přestupky řešili, ale domluvou.

Opoziční ODS případ prohlásila za ostudu města a doufá, že všichni aktéři budou řádně potrestáni. Sociální demokraté naopak považují případ ve srovnání s aktuálním děním v republice za maličkost.

„Jestli jde o osm přestupků za parkování, které nebyly zaplaceny, tak mi to připadá docela legrační ve srovnání s amnestií nebo kauzou letadel CASA,“ uvedl Českému rozhlasu šéf krajské ČSSD a ostravský primátor Petr Kajnar.

Policisté jsou teprve na začátku vyšetřování, časem se tak může počet případů rozrůst.

Část obviněných v současné době již na frýdeckomísteckém magistrátu nepracuje, někteří jsou tam ale zaměstnaní a další pracují na radnici v Třinci.

Jejich údajné podvody prověří noví úředníci, mezi kterými je i bývalý policejní prezident Petr Lessy. Teď řídí na radnici odbor bezpečnosti. Českému rozhlasu řekl, že chce postupovat co nejotevřeněji.

„Vzhledem k tomu, že tady není žádný zájem nic zakrývat a naopak chceme být naprosto transparentní, dostali jsme od pana primátora úkol metodickou kontrolou ověřit vyřizování přestupků u zdejší městské policie ve Frýdku Místku. Kontrola je teprve v ranních fázích, takže zatím se nemohu vyjádřit k jejím výsledkům,“ uvedl.

Vyšetřovatelé na celou kauzu přišli jen náhodou, když řešili jiný případ týkající se zmanipulování veřejných zakázek. Dva obvinění z tohoto případu figurují i v novém vyšetřovacím spise.

Policie v původní kauze předpokládá, že na radnici fungoval dobře promyšlený systém. Do menších tendrů se hlásila firma, která schválně nabízela vysokou cenu, aby vyhrála předem domluvená společnost navrhující naoko nižší cenu.

Jakub Šídlo, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme