Policisté pátrají po příčině víkendového požáru v Beskydech

Ničivý živel poničil více než třicet hektarů lesa, a vznikla tak několikamilionová škoda. Podezření padá i na lesní dělníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Likvidace velkého požáru v Beskydech | Foto: Tomáš Lach

V Beskydech bylo o víkendu pořádně horko. Nejenže tam panovaly letní teploty, ale hlavně vypukl rozsáhlý požár lesa. Hořelo na vrchu Jamník ve Starých Hamrech, kde musely zasahovat tři desítky hasičských jednotek, vrtulníky i letadlo.

Zbylo více než deset hektarů úplného spáleniště a dalších dvacet až třicet hektarů poničeného porostu. Policisté teď šetří, kdo za to může.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Beskydech natáčela Jana Jeckelová

"Těch aut, to tu nepamatujeme asi 30 roků,“ hlásí pan Jaromír Pindur. Zrovna na poli vytrhával plevel, když se kolem něj začala rojit hasičská auta. „Měli tam peklo.“

A tak oblékl oranžovou vestu a začal je navigovat, hory totiž dobře zná. Zato hasičům složitý terén komplikoval hašení, říká velitel jedné z jednotek Michal Gut:

„Bylo těžké se zorientovat, jen okružní cesta, po které probíhala dálková dodávka vody, byla dlouhá zhruba 15 kilometrů."

Při několikahodinovém požáru se nikdo nezranil, oheň ale poničil vzácnou starohamerskou přírodu, říká starosta Starých Hamer Jan Klepáč:

„Pro obec je to samozřejmě mimořádná záležitost. Vznikly škody, co se týče živočichů, vzácných rostlin.“

Příčinu rozsáhlého požáru policisté stále šetří. Podle jedné z verzí les chytl od ohně dělníků, kteří vyklízeli klestí.

Likvidace velkého požáru v Beskydech | Foto: Tomáš Lach

„Avšak přesnou příčinu budeme znát po výsledku zkoumání a expertiz,“ vysvětluje Vlastimil Starzyk z frýdecko-místecké policie.

Na místo v neděli dorazili pracovníci Lesů České republiky a budou ho ještě několik dnů hlídat.

I přesto, že hasiči celou sobotní noc spáleniště prolévali vodou, v neděli se oheň opět rozhořel, a to hlavně kvůli silnému větru.

„Tady v nárazech fouká až 50, 60 kilometrů a pořád se rozfoukává uhašený prostor,. Takže přijelo dalších 5,6 sborů. Ani na chvíli není možné odsud odejít,“ potvrdil Jiří Silvestr z Lesů České republiky. Škoda se podle prozatímních odhadů šplhá do milionů.

Milan Kopp, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme