Policisté připoutali opilou ženu k mřízi, soud jim vyměřil podmíněné tresty
Okresní soud v Uherském Hradišti ve čtvrtek uložil podmíněné tresty třem policistům, kteří přivázali opilou výtržnici v cele k mříži. Státní zástupce Leo Foltýn pro ně navrhl roční podmínky. Soud je uložil dvěma policistům, třetí dostal podmíněný trest na rok a půl. Muži vinu odmítají. Rozsudek není pravomocný, neboť si ponechali lhůtu pro podání odvolání. Obžalovaným hrozilo až pět let vězení.
Jakub Vychodil, Ondřej Paška a Miroslav Vaněk podle obžaloby ženu loni v únoru zadrželi poté, co v panelovém domě v opilosti ničila výtahové dveře. Podle státního zástupce ji pak na služebně na 11 minut připoutali pouty s rukama nahoře k mřížím. Podle Foltýna policisté postupovali v rozporu se zákonem. Foltýn označil zákrok za neadekvátní a zacházení policistů se zadrženou za ponižující.
Soudce Jiří Přibyl uložil Paškovi s Vychodilem roční trest podmíněně odložený na jeden rok, Vaňkovi rok a půl s odkladem na dva roky. Uznal všechny vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby, Vaňka i z porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby. Podle soudce bylo jednání policistů vůči poškozené hrubé a ponižující.
'Jen křičela a kopala'
„Chování poškozené vůči policistům bylo nevhodné, nicméně její připoutání k mřížím v cele nemělo oporu v zákoně. Jednání policistů bylo zcela vybočující z možností, které jim dávají právní předpisy," uvedl Přibyl. Připoutání v cele je podle něj možné jen z výjimečných důvodů, které v tomto případě ale podle soudce nebyly splněny.
„Poškozená jenom křičela, kopala do mříží a sprostě policistům nadávala," uvedl Přibyl. Způsob připoutání ženy v cele k mříži v netypické poloze s rukama roztaženýma nad hlavou označil za skutečný exces. Pokud by muži podle něj ženu připoutali podle předpisů k poutacímu madlu před celami, věc by mohla být řešena jen jako kázeňský přestupek.
Zadržený muž zemřel na následky šoku. Policisté ho pacifikovali přes 40 minut, tvrdí obžaloba
Číst článek
Podle soudce policisté ženu trestali za její hrubé a vulgární chování. Stěžejním důkazem podle něj byl kamerový záznam. Žena uvedla, že se cítila bezmocná a ponížená. Za nemajetkovou újmu žádala odškodnění půl milionu korun, které jí soudce nepřiznal a odkázal ji na občanskoprávní řízení.
Policisté porušení zákona odmítli. Uvedli, že ženu připoutali, aby si kopáním a údery do mříží neublížila. Přibyl této obhajobě neuvěřil, i proto, že policisté ženě zuli boty a při kopání do mříží se mohla zranit.
Vaněk s Vychodilem se odmítli k rozsudku vyjádřit, Paška uvedl, že je zklamaný. „Co potom už máme jako policisté dělat?" řekl novinářům. Odvolání je podle něj pravděpodobné. V případě pravomocného odsouzení totiž obžalovaní přijdou o místo u policie. Vychodil už ale u policie nepracuje, zbylí dva muži byli zproštěni výkonu služby.