Policisté si 'došlápli' na řidiče v beskydských lesích. Ničí půdu a ruší zvěř

Nájezdy motorkářů trápí Beskydy. Lesníci přiznávají, že v jejich silách už není přírodu před hlučnými stroji uchránit. Policisté proto provedli v horském terénu rozsáhlou kontrolní akci. Na místě řešili 60 přestupků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté u motocyklu | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas

Klid, šumění lesa - idylka v Beskydech, která je lákadlem pro nejednoho milovníka přírody. Ticho ovšem v horském terénu stále častěji přerušuje hluk motorů.

„Když se zajedete podívat do lokalit, kde motorkáři jezdí intenzivněji, tak to jsou takové rýhy, které drží vodu, při přívalových deštích způsobují to, že odnáší půdní hrabanku a dochází ke škodám, které jsou zvlášť v cenných lokalitách v podstatě nenahraditelné,“ stěžuje si ředitel Lesů ČR Jiří Silvestr.

Těžké a hlučné stroje v beskydských lesích děsí i zvířata. „Každé zvíře se skryje v houštinách, kde má relativní klid, a pokud se motorkář do houšti dostane, tak je zvěř natolik rušená, že nemá klid. A škody na lesních porostech, které vznikají tím, že zvěř přebíhá z jedné strany na druhou, z jednoho kopce na druhý, jsou násobně vyšší a jsou s tím velké problémy,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Beskydech natáčela pro Odpolední Radiožurnál Andrea Čánová

Desítky policistů s lesníky proto uspořádali razii na neukázněné motorkáře a řidiče aut. Zastavili třeba šoféra na lesní cestě, kterému dokonce ujíždělo auto.

Podle Martina Hrinka z krajské policie prokázali řidiči při vysvětlování svého počínání velkou fantazii. „Že jedou na chatu, na procházku do lesa a podobně. Všichni samozřejmě přehlédli dopravní značení, neví, že se nacházejí na lesní cestě,“ popisuje.

Někteří motorkáři se snažili dokonce policistům mezi stromy ujet. „Motorkář při neuposlechnutí výzvy policie ujížděl i do prostorů přírodní rezervace, kde byl pak následně zadržen hlídkou policie společně s lesníky a i za pomoci vrtulníku Policie České republiky,“ upřesnil krajský policejní ředitel Tomáš Tuhý.

Dodal, že až poslanci schválí nový zákon, který umožní sčítat přestupky tak, aby to byl trestný čin, bude boj s takovými šoféry snadnější. „Pachatelé určitě v řadě případů zneužívají současnou legislativu k páchání dalších přestupků, ať už v oblasti lesnictví, ale i obecně v páchání přestupků.“

Policisté chtějí v podobných raziích pokračovat a kromě Beskyd plánují zkontrolovat i Jeseníky.

Andrea Čánová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme