Policisté v Královéhradeckém kraji se celé léto zaměřovali na alkohol za volantem

Dopravní policisté v Královéhradeckém kraji se v létě při kontrolách řidičů zaměřili hlavně na alkohol. Během prázdnin si připravili speciální akce. Při nich střízlivým řidičům rozdávali nealkoholické pivo. Naposled do terénu vyrazili v pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní policisté pořádají preventivní akce pro děti. S třeťáky z Brné na Ústecku kontrolovali řidiče | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Policista Jan Čížkovský je spolu s kolegy na silnici I. třídy číslo 11, tedy staré hlavní silnice z Hradce Králové na Prahu. Hlídka se zaměřuje především na alkohol.

„Nacházíme se na stanovišti preventivní akce Řídím, piju nealko pivo. Toto stanoviště je poslední z celkem šestnácti, která proběhla v průběhu celých prázdnin,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

S dopravními policisty na silnicích Královéhradeckého kraje natáčel reportér Ondřej Vaňura

„Toto je preventivní akce, kdy jsme se snažili zajímavou formou společně s promotérkou projektu upozornit na bezpečnou verzi chmelového produktu. Nejde však jen o alkohol, ale i o celkový dohled nad silničním provozem, na který jsme se zaměřovali během celých prázdnin,“ vysvětluje policista.

V průběhu minulého týdne proběhla v Královéhradeckém krajidopravně bezpečnostní akce, při níž policisté zkontrolovali víc než tisíc vozidel. Zjistili při tom víc než 400 přestupků. Ve 264 případech se jednalo o porušení maximální povolené rychlosti, 23 řidičů řídilo pod vlivem alkoholu. Osm z nich byli cizinci.

„V průběhu prvních sedmi měsíců roku jsme v kraji zjistili téměř tisíc řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. Podle mě je to vysoké číslo. Na 140 řidičů pod vlivem alkoholu jsme přitom narazili, když jsme řešili dopravní nehodu,“ podotýká Čížkovský.

„Řidiči, kteří jezdí pod vlivem, jsou pro silniční provoz nebezpeční. Musíme si uvědomit, že mají horší odhad pro řešení situací, a tím dochází více k nehodám,“ konstatuje krajský koordinátor Besipu Petr Hošek.

V Česku platí nulová tolerance pro alkohol za volantem, v jiných zemích je malé množství povoleno. „Z pohledu Besipu podporujeme nulovou toleranci, protože známe naše řidiče – jakmile malinko povolíme, vždycky se tam bere nějaká rezerva a bylo by to překračováno,“ tvrdí Petr Hošek.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme