Policisté zadrželi 22 pravicových radikálů, kteří se účastnili pochodu Duchcovem

Pět zraněných, z toho dva policisté, 22 zadržených demonstrantů a 600 policistů. To je bilance sobotního pochodu pravicových radikálů Duchcovem, na nějž se vydali po mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střet policie se sympatizanty Dělnické strany sociální spravedlnosti v Duchcově | Foto: Gabriela Hauptvogelová

V sobotu se v Duchcově konaly hned dvě akce vedle sebe - ústecké sdružení Konexe pořádalo malý festival pro zlepšení sousedských vztahů a Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) organizovala mítink proti kriminalitě s pochodem kolem Jižního města. Při něm pak těžkooděnci několikrát zasahovali a zadrželi 22 lidí.

Obě akce měly společné to, že šlo většinou o lidi z jiných měst, místních bylo jen několik desítek. A přijeli také radikálové. Na ‚festiválku‘ v místech napadení manželů byly asi dvě stovky lidí.

„Tady to prostě vyústilo jednou rodinou a tahají do toho všechny. Já tu bydlím 25 let a nikdy se mi nestalo, aby mě někdo napadl, vybrali mi auto nebo vlítli do bytu. Je tu plno Romů a slušných,“ říká jeden z obyvatel Duchcova.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Duchcově natáčela redaktorka Gabriela Hauptvogelová

Na vedlejší náměstí Legií přišla asi tisícovka přívrženců DSSS. „Já jsem se přišla podívat, protože mě ty názory docela zajímají. Klidně si vyslechnu obě strany. Když budou rozumní, tak proč ne,“ říká přihlížející žena.

Přijeli také extrémisté. Na kulturní přehlídce byli anarchisté, o kousek dál přicházeli lidé s neonacistickými symboly na oblečení a někteří i s kuklami na hlavách. Na to, aby se obě skupiny nedostaly k sobě, dohlíželo více než 600 policistů, z toho 400 těžkooděnců. Za odpoledne lidem odebrali 35 věcí, které mohly sloužit jako zbraň.

„Byly mezi nimi hlavně baseballové pálky, různé tyče, obušky i nože,“ popsala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Po projevech politici z náměstí odjeli. Dav v čele s pravicovými radikály se vydal na pochod. Při první příležitosti zahnuli do ulice mimo trasu.

Střet policie se sympatizanty Dělnické strany sociální spravedlnosti v Duchcově | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Pravicoví radikálové se snažili dostat do prostor festivalu, chtěli prorazit řadu těžkooděnců, házeli kameny a lahve.

Jde tam pochod DSSS, pravděpodobně to chtějí narušit, proniknout do prostoru. Jdeme tam,“ komentoval v tu chvíli člen antikonfliktního týmu.

Těžkooděnci zatím dav vytlačili ulicí až k parku. Použili dělbuchy, dýmovnice, slzný plyn i vodní dělo. Masu lidí tak rozdělili na několik skupin. Jedna z nich byla až za rybníkem Barbora, kde je na okraji vilové čtvrti začali policisté také rozhánět.

Lékaři ošetřili dva zasahující policisty, jednoho novináře a dva účastníky pochodu. Další lidé měli i drobnější zranění a podrážděné oči.

Necelou hodinu vládl chaos na obou stranách. Nakonec se policistům a přímluvě jednoho z organizátorů, který se náhle objevil, podařilo přimět zbývající lidi k návratu na trasu pochodu - vydali se zpět na náměstí Legií.

Kousek od střetů policistů s pravicovými radikály se konal festiválek za lepší sousedské vztahy | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Pusťte nás na ně,“ skandovali pravicoví radikálové.

Později při pokusu opakovat pochod ještě jednou odbočili a těžkooděnci radikály opět vytlačili. Tentokrát na parkoviště na náměstí Jiřího z Poděbrad. DSSS oficiálně svou akci ukončila v půl šesté, o půl hodiny později už se skupinky lidí z parkoviště začaly rozcházet.

Pravicové radikály přivedl do města květnový útok skupiny lidí na manželský pár. Ukázalo se, že pět obviněných jsou Romové, kteří převážně ve čtvrti žijí. Od té doby roste ve městě napětí.

Gabriela Hauptvogelová, dab, Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme