Policistovi, který naboural 51 aut, policie zabavila 13 zbraní

Zaměstnanec Policejní akademie Karel Kadlec, který minulý týden naboural v Praze 51 aut, měl podle policie doma 13 soukromých zbraní. Kriminalisté je převzali do úschovy a zahájili s ním správní řízení. Zbrojní průkaz mu nezabavili. Údajně aktivně spolupracuje a zbrojní průkaz nejspíš odevzdá dobrovolně dřív, než mu to případně nařídí lékař.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič v Praze naboural asi čtyři desítky aut | Foto: Veronika Hlaváčová

„Mohu jenom potvrdit, že jsme zajistili všech 13 soukromých zbraní. Jednalo se o krátké i dlouhé střelné zbraně,“ řekla Českému rozhlasu policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Převzetí zbraní policií do úschovy není podle Zoulové automatické. „Musíme konat podle zákona o zbraních, kde jsme limitováni podnětem o zahájení úkonů trestního řízení. Podnět jsme obdrželi od generální inspekce, takže jsme mohli zahájit správní řízení,“ upřesnila Zoulová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie zabavila Karlu Kadlecovi 13 zbraní, mimo jiné dvě opakovací pušky. O případném zabavení zbrojního průkazu rozhodnou lékaři

Kadlec měl čtyři pistole, dvě opakovací pušky, dvě samonabíjecí brokovnice, dvouhlavňovou brokovnici, dvě malorážky, samonabíjecí pušku a revolver. Všechny zbraně vlastnil legálně.

Kadlece teď prohlédne obvodní lékař, případně psycholog, a ti rozhodnou, jestli může být nadále majitelem zbrojního průkazu.

Podle mluvčího Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Davida Karáska by lékař měl vzít v potaz, že Kadlec řídil pod vlivem alkoholu.

„To je přestupek, který je nekompatibilní se spolehlivostí, což je jednou z podmínek držení zbrojního průkazu,“ myslí si Karásek. Záleží také na tom, s čím přijde Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a jeho vyšetřování samotné nehody.

Nový zákon by měl usnadnit odebírání zbraní

Poslanci právě v těchto dnech projednávají novelu zákona o zbraních a střelivu. Změnit ho chtějí kvůli událostem ve Vrběticích a v Uherském Brodě, kde majitel legálně držené zbraně zastřelil osm lidí.

Pokud zákon projde schvalovacím procesem, bude policie moci v odůvodněných případech, kdy je dotyčný evidentně nepříčetný nebo duševně narušený, zbraně odebrat na vlastní zodpovědnost.

„Teprve posléze bude ten člověk procházet zdravotním vyšetřením. Tím se zajistí, aby tam nebyla poměrně kritická doba, kdy narušený člověk ví, že mu policie chce zbraně odebrat, a přitom je stále ještě má.,“ dodává mluvčí Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní David Karásek.

Bývalý policejní pedagog Karel Kadlec 12. dubna v Praze na Vinohradech v opilosti naboural 50 aut. Škodu asi zaplatí ze svého, protože své auto neměl pojištěné. Případ vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Kadlec už loni v březnu v opilosti naboural dvě auta a od nehody se snažil ujet. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ho proto postavil mimo službu. V případě, že bude potvrzena jeho vina, chce ho Chovanec z policejního sboru propustit bez nároku na výsluhy.

Alžběta Havlová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme