Poličná a Krhová na Vsetínsku si v referendu odhlasovaly samostatnost

Lidé v Krhové a Poličné na Vsetínsku si zvolili nezávislost na Valašském Meziříčí. Obce se staly samostatnými po včerejším referendu, vysokou voličskou účast vyvolal i původní záměr města zrušit v obou místních částech základní školy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poličná je zatím součástí Valašského Meziříčí | Foto: Roman Verner

Lidem také vadilo neprůhledné hospodaření valašskomeziříčské radnice, týkající se převodu jejich lesů nebo prodeje
některých budov.

Zájem lidí o hlasování byl překvapivě velký. Ve zhruba dvoutisícové Krhové hlasovala pro oddělení od města bezmála polovina z nich a lze tak hovořit o více než sedmdesátiprocentní účasti voličů.

V Poličné, která má asi 1700 obyvatel, byla účast nižší – lehce nad hranici 50 procent. Přesto v urnách skončilo téměř 780 hlasů voličů, kteří se vyslovili pro samostatnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hasič Ladislav Havel vysvětluje, proč přišel dát hlas pro odtržení Krhové

Zastánci osamostatnění si od něj slibují lepší hospodaření obce a samostatné rozhodování o místních poplatcích. Odpůrci odtržení se ale obávají, že úbytku peněz do obecních pokladen.

Josef Šimčík si pamatuje Poličnou v 60. letech ještě jako samostatnou obec, výsledek referenda proto vítá:

„Myslím si, že pro Poličnou to bude určitě lepší, že ti lidé, kteří jsou z vesnice, budou mít větší zájem o občany. Je spousta daleko menších obcí v okolí, které se drží a žijí si docela dobře. Takže nevěřím meziříčským zastupitelům, že to bude špatné.“
Krhovskému hasičovi Ladislavu Havlovi se nelíbí, že valašskomeziříčká radnice v části obce málo investuje:

„Nemáme tu víceúčelové hřiště, nějaké dětské hřiště, prostě nic tu není. My jako hasiči nemáme skoro nic, hasičárna nemá ani přípojku na vodu – co jsme to za hasiče, když nemáme přípojku na vodu? Já bydlím u Jehličné a chtěli jsme tam dotáhnout vodu a Valmez to smetl ze stolu a začal si stavět krytý bazén.“

Samostatné obecní zastupitelstvo vznikne v obcích v lednu po mimořádných komunálních volbách. Prvním úkolem zastupitelů v Poličné bude podle Vladimíra Místeckého z přípravného výboru pojmenování zdejších ulic.

„Tam jsou jenom slangové a prostě historicky dané – Úlehla, Zápotočí, Nad kouty, Kotlina. To jsou celky, které se takhle nazývají sto let, ale ty ulice pojmenované nejsou. Takže tohle bychom chtěli udělat, aby to bylo při jednom, aby nebyla změna občanského průkazu, že pouze změnil bydliště, ale už tam měl i ulici a všechno, jak to má být do budoucna,“ vysvětluje.

Andrea Kratinová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme