Politikaření a právní kličky u štáblovického rybníku

Kdo bude novým starostou nebo primátorem? Jaká koalice vznikne a za jakých podmínek? Tyto otázky zmítají řadou měst v celé republice. A jak jsou na tom malé vesnice? Ovládlo politikaření i sousedské vztahy mezi lidmi, kteří se důvěrně znají? Pojďme se vypravit do Štáblovic u Opavy, kde první povolební zastupitelstvo skončilo velmi rozpačitě. Tradice tu totiž narazila na úzké právní kličky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel v obci Štáblovice | Foto: Obec Štáblovice

Na štáblovický rybník padá tma a do malého jednacího sálu přichází spousta lidí. Žádná ODS, ČSSD nebo TOP 09. Nejvíce hlasů dostali ve volbách hasiči a zahrádkáři. To by byla koalice! K hrabalovskému dohadování o tom, kdo usedne na hubenou obecní kasu, nakonec nedošlo. Letité soužití štáblovických zájmových skupin totiž dostává první lekci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politikaření a právní kličky u štáblovického rybníku

Dosavadní starosta Jiří Hoblík oznamuje, že se žádná volba konat nebude. Jsou prý nějaké pochybnosti. Slovo si pak nebere hasič nebo zahrádkář, ale podnikatel Kamil Kolek. S jeho jménem je spojována historie zříceného stropu v obchodním domě v Ostravě. Dnes bydlí ve štáblovickém zámku. Kamil Kolek čekal určitě více než jeden mandát, ale přesto ukazuje, že ho bude slyšet.

Lidé překvapeně vstávají a nechápou, proč mají odejít. Proč bylo nutné zrušit volbu starosty? Kamil Kolek se domnívá, že bylo příliš brzy a mohl být porušen zákonný termín. Štáblovický starosta Jiří Hoblík však neuspěl se svou teorií potvrzenou krajským úřadem. Je podle něj příliš brzy na svolání zastupitelstva. O dalších proviněních však neví.

„Není to protizákonné, schůzi lze udělat. Ale myslím, že nikomu nevadí, že volba starosty bude o týden později,“ je přesvědčen starosta.

Právní bitvy, politikaření, boj o vliv. To, co známe z magistrátů, můžeme naroubovat i do okolí štáblovického rybníka. A od obyvatel je slyšet, že na podobné chování nejsou zvyklí.

Tady by mohla být za celým případem tečka. Máme však v ruce stanovisko ministerstva vnitra. Podle něj měla obec poslat pozvánku na první jednání zastupitelstva nejdříve v pátek 29. října odpoledne. Toto datum však ve Štáblovicích poněkud předběhli. V úplně stejné situaci je Karviná, která svého primátora zvolila včera. Kupodivu se nikde žádná kritika neobjevila. Ve Štáblovicích proto nechápavě kroutí hlavou.

I když je tedy předem rozhodnuto, že starostou bude i nadále Jiří Hoblík, kdo ví, co se ještě stane. Obyvatele malé vesnice čeká v každém případě skutečná politická průprava.


Zvětšit mapu: Štáblovice u Opavy

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme