Politikaření a právní kličky u štáblovického rybníku

Kdo bude novým starostou nebo primátorem? Jaká koalice vznikne a za jakých podmínek? Tyto otázky zmítají řadou měst v celé republice. A jak jsou na tom malé vesnice? Ovládlo politikaření i sousedské vztahy mezi lidmi, kteří se důvěrně znají? Pojďme se vypravit do Štáblovic u Opavy, kde první povolební zastupitelstvo skončilo velmi rozpačitě. Tradice tu totiž narazila na úzké právní kličky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel v obci Štáblovice | Foto: Obec Štáblovice

Na štáblovický rybník padá tma a do malého jednacího sálu přichází spousta lidí. Žádná ODS, ČSSD nebo TOP 09. Nejvíce hlasů dostali ve volbách hasiči a zahrádkáři. To by byla koalice! K hrabalovskému dohadování o tom, kdo usedne na hubenou obecní kasu, nakonec nedošlo. Letité soužití štáblovických zájmových skupin totiž dostává první lekci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politikaření a právní kličky u štáblovického rybníku

Dosavadní starosta Jiří Hoblík oznamuje, že se žádná volba konat nebude. Jsou prý nějaké pochybnosti. Slovo si pak nebere hasič nebo zahrádkář, ale podnikatel Kamil Kolek. S jeho jménem je spojována historie zříceného stropu v obchodním domě v Ostravě. Dnes bydlí ve štáblovickém zámku. Kamil Kolek čekal určitě více než jeden mandát, ale přesto ukazuje, že ho bude slyšet.

Lidé překvapeně vstávají a nechápou, proč mají odejít. Proč bylo nutné zrušit volbu starosty? Kamil Kolek se domnívá, že bylo příliš brzy a mohl být porušen zákonný termín. Štáblovický starosta Jiří Hoblík však neuspěl se svou teorií potvrzenou krajským úřadem. Je podle něj příliš brzy na svolání zastupitelstva. O dalších proviněních však neví.

„Není to protizákonné, schůzi lze udělat. Ale myslím, že nikomu nevadí, že volba starosty bude o týden později,“ je přesvědčen starosta.

Právní bitvy, politikaření, boj o vliv. To, co známe z magistrátů, můžeme naroubovat i do okolí štáblovického rybníka. A od obyvatel je slyšet, že na podobné chování nejsou zvyklí.

Tady by mohla být za celým případem tečka. Máme však v ruce stanovisko ministerstva vnitra. Podle něj měla obec poslat pozvánku na první jednání zastupitelstva nejdříve v pátek 29. října odpoledne. Toto datum však ve Štáblovicích poněkud předběhli. V úplně stejné situaci je Karviná, která svého primátora zvolila včera. Kupodivu se nikde žádná kritika neobjevila. Ve Štáblovicích proto nechápavě kroutí hlavou.

I když je tedy předem rozhodnuto, že starostou bude i nadále Jiří Hoblík, kdo ví, co se ještě stane. Obyvatele malé vesnice čeká v každém případě skutečná politická průprava.


Zvětšit mapu: Štáblovice u Opavy

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme