Polná na Šumavě ve vojenském újezdu Boletice může zkrachovat

Železniční zastávka, obchod, pošta, ale také zastaralé inženýrské sítě a sportoviště. To vše darovala česká armáda z vojenského prostoru Boletice budoucí obci Polná na Šumavě. Jenže doteď provoz všeho platili vojáci. Už za tři roky bude Polná svým pánem a obyvatelé do té doby musí vymyslet, čím naplní obecní kasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna ze samot vojenského újezdu - Polná na Šumavě | Foto: Petra Benešová

Armáda obci sice vyčlenila katastr o velikosti 20 kilometrů čtverečních, ale obec nesmí využívat téměř 95 procent území, pouze své blízké zastavěné okolí a k nim přiléhající plochy.

„Na území se rozkládají louky, pastviny, lesy, na tom hospodaří v současné době Vojenské lesy a statky a samozřejmě tam zůstanou vojenská cvičiště, které vojáci potřebují k svém výcviku,“ říká obyvatel Ivan Novotný.

Daně od 140 obyvatel pokryje běžný provoz. Obec ale nebude mít na investice a úvěr by ji zruinoval. Armáda sice navrhla startovací balíček peněz, ale o jeho výši se stále jedná.


Zvětšit mapu

Jiří Čondl, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme