Polsko vyšetřuje už druhý sklad paliva z ostravských ropných lagun

Likvidace ostravských ropných lagun zaměstnává i úředníky v sousedním Polsku. Tamní Inspekce životního prostředí prověřuje už druhý sklad alternativního paliva z lagun, tentokrát v Katovicích. Má obavy o negativní dopad paliva na životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná laguna v Ostravě | Foto: Lubomír Zabavík | Zdroj: Český rozhlas

Alternativní palivo z lagun vzniká ze zavápnění ropných kalů a následným míšením s uhlím. Jenže v Česku o něj firmy příliš nestojí, a tak surovina zatím putovala hlavně do Polska. Vozí jí tam firma Simul Trust, která má teď potíže s tamní Inspekcí životního prostředí. Aktuálně jde o sklad v Katovicích.

Zástupce firmy Simul Trust Jiří Paškůj ale tvrdí, že vše je v pořádku. "Nemá co šetřit. Mám certifikáty na evropské úrovni. V případě, že by to dopadlo hloupě a zakázali nám manipulaci s tímto materiálem, s alternativním palivem, tak napadneme celý systém," řekl dnes v Odpoledním Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ropné laguny v Ostravě se v Odpoledním Radiožurnálu zajímala Silvie Mikulcová

O problémech ví i české ministerstvo životního prostředí. Náměstek ministra Ivo Hlaváč potvrdil, že je polští kolegové informovali. Teď jeho úřad čeká, jaký bude výsledek.

"Polská strana vyjádřila obavu, že alternativní palivo by mohlo způsobovat enviromentální potíže, takže v tuto chvíli prošetřuje, zda-li palivo, které je uskladněno v blízkosti Katovic, splňuje či nesplňuje náležitosti, které splňovat musí," sdělil.

Společnost Simul Trust se na samotné likvidaci lagun nepodílí. Jen figuruje přes jinou společnost jako dovozce paliva.

Jestli se vítězi státní zakázky sdružení firem Čistá Ostrava podaří získat jiného odběratele, není teď jasné. Palivo má putovat do Ústeckého kraje, kde se má spalovat v cementárně Čížkovice. Podrobnosti ale zástupce Čisté Ostravy Lubomír Zábavík komentovat nechce.

"Aktuálně probíhají jednání s již vybraným okruhem zájemců. Kvůli riziku znevýhodnění některého z potencionálních partnerů budou další informace zveřejněny až po uzavření těchto jednání."

Sdružení Čistá Ostrava hrozí statisícové pokuty, pokud by obsah lagun nestihla odtěžit do konce roku. Kaly smíchané s vápnem se teď hromadí přímo v areálu lagun.

Ostravské laguny patří k největším ekologickým zátěžím v Česku. Jejich likvidaci ale dlouhodobě provázejí potíže. Jde přitom o státní zakázku za 3 miliardy korun.

Silvie Mikulcová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme