Pomlázka musí být čerstvá, říká etnografka z Veselého kopce u Hlinska

Pokud chcete prožít Velikonoce stejně jako naši předkové před 150 lety, zajeďte na Veselý kopec u Hlinska. Skanzen právě o tomto víkendu zahájil sezonu, a i dnes se nejen děti dozvědí vše o velikonočních tradicích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veselý kopec

Veselý kopec | Foto: Josef Šmejkal

Etnografka Ilona Vojancová je ve skanzenu téměř doma. Zná všechny místní tradice a zvyky.

„Síla toho, abychom skutečně byly zdravé a krásné, se musí přenést z čerstvých proutků,“ popisuje, proč kupovaná pomlázka není to pravé.

„Ráno hospodyňka vzala košík, dala do toho mazanec, beránka i vajíčka a šla do kostela, a tam jí všechny věci byly posvěceny,“ vypráví Vojancová, jak trávily ženy Velikonoce v dřívějších dobách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Veselý kopec se vydala zjišťovat detaily velikonočních zvyků Drahomíra Bačkorová

Pak hospodář jídlo rozdělil mezi stolovníky, nejdřív ale rozkrojil vajíčko na tolik dílků, kolik lidí sedělo u stolu. „Aby každý, kdo se dostane do světa a vzpomene si potom, s kým jedl velikonoční vajíčko, našel cestu domů,“ vysvětluje.

Průvodkyně Jana Svobodová dodává, že na stole nesměla chybět polévka a nádivka z bylin zvaná hlavičk. Jako poslední přišel na řadu velikonoční beránek.

Velikonoční pondělí patří barevným vejcím a koledníkům s pomlázkami

Číst článek


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme