Pomníčky u cest vyjadřují bolest pozůstalých, úctu, ale i varování

Druhý listopad je každý rok věnovaný zesnulým. Svátek zemřelých si lidé připomínají od 10. století. Ve stovkách rodin po celém Česku si letos poprvé vzpomenou na své blízké, kteří za poslední rok zemřeli na silnicích. Některé oběti dopravních nehod připomínají pomníčky u cest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomníčky u cest připomínají oběti dopravních nehod - ilustr. foto | Foto: Jan Kondziolka

„Bylo to 19. února 2007,“ vypráví 58letý Pavel Jedlička. V té době pracoval na dálnici D5, na starosti měl údržbu dálnice včetně odklízení následků nehod, přijížděl i ke smrtelným nehodám, viděl lidi umírat. V té době netušil, jak moc se 19. února 2007 změní jeho život.

Při nezaviněné autonehodě zahynula jeho dcera, vnučka a její druhá babička. Protijedoucímu vozu praskla pneumatika a čelně se srazil s autem s jeho blízkými.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pomníčcích, které připomínají zemřelé při dopravních nehodách, natáčel Lukáš Milota

Obětem se pan Jedlička snažil postavit pomníček.

Následovalo jednání s stavebním úřadem, dalšími úřady, majitelem pozemku a s policií:

„Cílem stanoviska je zajistit bezpečnost a plynulost silničního provozu,“ říká Ivana Telekešová z policejního ředitelství Plzeňského kraje.

Co dočinění mají s pomníčky i silničáři, jak říká dispečer krajské správy silnic Jiří Slapnička:

„Víme, že to je lidsky složitá situace, takže se napřed snažíme žadateli vymluvit záměr. Už z toho důvodu, že za pár let se nikdo o to buď už nemůže starat, nebo se odstěhuje, nebo zemře a pak už tam místo důstojné památky zůstává třeba dost nevzhledný objekt.“

Pozůstalý Pavel Jedlička na pomníčku tehdy trval a všechny podmínky úřadů splnil:

„Trvalo to asi tři čtvrtě roku. Nesmí se člověk vzdát.“

K místu má velmi citový vztah. Jezdíval tam každé pondělí, v den, kdy se tragédie stala. Kvůli mozkové mrtvici návštěvy trochu omezil.

Názory na pomníčky u cest se různí, prý mohou rozptylovat pozornost řidičů, mohou ale působit i preventivně, jako memento mori.

Že mají pomníčky u cest varovnou funkci přiznává starší řidič Láďa z Rokycan:

„To působí, to si člověk dává pozor,“říká starší řidič z Rokycanska.

Pokud by každou z obětí tragické nehody připomínal pomníček, jen v Plzeňském kraji by jich za předloňský rok u silnic přibylo 45, loni 52 a letos do konce září 29.

mkp, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme