Poprvé v historii Ostravské univerzity nastupují studium budoucí lékaři

Vystudovat medicínu se dá ode dneška už v šesti městech České republiky. Tím nejnovějším je Ostrava, kde se právě otevírá nová lékařská fakulta. Ostravská univerzita o medicínu usilovala dlouhé roky a teď se to podařilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

K první imatrikulaci přišli přesně sto dva studenti. Měl to být původně 18. akademický rok zdravotní-sociální fakulty a místo toho začíná první rok nově vytvořené fakulty lékařské.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Českého rozhlasu Martin Knitl hovoří o nové lékařské fakultě v Ostravě

Zájem o první přijímačky byl obrovský, zhruba sedmkrát větší, než je kapacita poslucháren. Nakonec se podařilo splnit původní přání, aby většina budoucích mediků byla z nejbližšího okolí z moravskoslezského kraje.

Proti vzniku nové lékařské fakulty v Ostravě se postavily už fungující lékařské fakulty na jiných univerzitách. „Tlak byl skutečně velký, kritika byla slyšet ze všech stran, hlavně z Olomouce. Akreditační komise to snadné neměla. Ostravskou univerzitu a koneckonců i ostravský magistrát stále rozptylovaly obavy, že nebude mít kdo učit,“ vysvětlil redaktor Českého rozhlasu Martin Knitl.

Přesto ale fakulta akreditaci získala a rektor Palackého univerzity z Olomouce řekl, že fakultě přeje úspěch, ale že je zvědavý, jak to všechno zvládne. Ostrava uskutečnila první pokus o zřízení ostravské medicíny už v roce 1949.

Primátor Ostravy Petr Kajnar prohlásil, že třetí největší město v republice nechce a nemůže upadat, a proto nejlidnatější region musí mít svou lékařskou fakultu a tím pádem jistotu, že kvalifikovaní lékaři nebudou jen utíkat, ale naopak zůstanou doma.

Martin Knitl, Helena Korecká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme