Poptávka po dobrovolnících je v Mladé Boleslavi velká. A o kurzy pro ně je zájem

Zájem o dobrovolnictví v Mladé Boleslavi roste. Ukázal to nedávný kurz v Domě s pečovatelskou službou na Radouči. Kurzy se tam konají vždy dvakrát do roka. Na tom posledním se v Domě s pečovatelskou službou na Radouči v Mladé Boleslavi sešly asi dvě desítky zájemců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurzy dobrovolnictví v Mladé Boleslavi. | Foto: Jana Huzilová

„Jako dobrovolník pracuji od začátku ledna tohoto roku. Určitě jsem o tom přemýšlela už dlouho, ale protože jsem se dostala do, řekněme, nepříjemné situace – přišla jsem o práci, tak jsem velice rychle věděla, do čeho se pustím, a naštěstí mi dali brzy příležitost v domově seniorů tady v Boleslavi. Takže teď pracuji jako dobrovolník tam, ale chtěla bych si vyzkoušet i jiné oblasti dobrovolnictví,“ prozradila jedna z účastnic kurzu Iveta Karásková, co ji do kurzu přivedlo.

Její současná dobrovolnická práce spočívá v tom, že v domově navštěvuje seniorky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kurzu pro dobrovolníky v Mladé Boleslavi natáčela redaktorka Jana Huzilová.

„Jsou to vlastně individuální návštěvy, kdy jim zpříjemňuji čas, který tráví v podstatě o samotě. I když za nimi samozřejmě chodí i jejich rodina a tak, tak ne za každou chodí,“ dodala Karásková.

Podle koordinátorky dobrovolníků Vladimíry Pechové z Oddělení sociálních služeb mladoboleslavského magistrátu se město věnuje dobrovolnictví pátým rokem.

„Je vidět, že mezi veřejností se to sále více šíří, takže dobrovolníků, bych řekla, pomaličku přibývá. Stále ale platí, že poptávky po dobrovolnících jsou větší, než my dokážeme uspokojit,“ prozradila Pechová.

Motivace lidí, kteří se chtějí stát dobrovolníky, jsou podle ní různé.

„Většinou to bývají osobní problémy, osobní zkušenosti. U těch studentů je to hodně o tom, že se chtějí v budoucnu věnovat práci třeba v sociální oblasti, takže je to ideální možnost, jak můžou do této oblasti nahlédnout,“ řekl Pechová.

Odborná konzultantka zdravotně sociálních dobrovolnických programů Ivana Kořínková, která do Mladé Boleslavi přijela dobrovolníky školit, si myslí, že dobrovolnictví má kromě svého užitku co dát i samotným pracovníkům.

„Jsem přesvědčená, že dobře vedený dobrovolnický program přináší pozitivní věci nejen klientům, ale měl by přinášet něco i dobrovolníkům, a tím nemyslím tu hmotnou oblast, jak to je teď někdy zaměňováno, ale i to, že dobrovolník z toho má dobrý pocit, že se něco nového naučí, že mu to přinese něco pro jeho osobní rozvoj,“ podotkla Kořínková.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme