Pořadatelem MotoGP v Brně má být od roku 2016 krajská společnost

Jihomoravští zastupitelé dnes na zasedání jednomyslně schválili založení společnosti, která by měla od roku 2016 zaštiťovat pořádání Velké ceny motocyklů v Brně. Společnost by měla zajistit transparentní financování zalistovacího poplatku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hector Barbera (40) před Benem Spiesem (11) a Marcem Simoncellim (58) při tréninku třídy MotoGP | Foto: Tomáš Adamec

Ve společnosti s ručením omezeným by kromě kraje měli mít zástupce také vláda a město Brno.

„Úloha kraje v té chvíli bude shromáždit veřejné peníze z úrovně krajského rozpočtu. V tom dnes schváleném je 20 milionů korun na velkou cenu. Pokud jsem informován primátorem Vokřálem, město Brno má dalších 10 milionů a 40 milionů by měla zaplatit Česká republika ze státního rozpočtu na rok 2015,“ přiblížil jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD.

Podle něj to obdobně funguje i v jiných státech, například ve Španělsku, Francii nebo Itálii, kde jsou smlouvy vázané na veřejné subjekty, regionální vlády nebo jejich organizace.

Vláda bude dotaci pro motocyklovou Grand Prix posuzovat znovu v pondělí. Antimonopolní úřad ministerstvo školství upozornil, že vyplacení dotace musí být v souladu s červnovým nařízením Evropské komise o podpoře pro nezisková sportovní zařízení od ústředních vládních institucí.

Každoročně napjatá situace

Dotace, kterou vláda schválila na začátku července, měla putovat z ministerstva školství na účet Autoklubu České republiky, který ji měl následně poskytnout pořadatelům. Ani jeden z nich však nechtěl vystupovat v roli konečného příjemce svázaného povinnostmi.

Ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová před měsícem uvedla, že případné nevyplacení dotace by bylo pro organizátory likvidační. Museli by totiž sami zaplatit celý 70milionový zalistovací poplatek za účast v seriálu.

Srpnová Grand Prix skončila ve schodku 59,5 milionu korun. Pokud by dotaci dostala, činila by ztráta 29,5 milionu korun. To by bylo nejméně od roku 2010, kdy se skokově zvýšil zalistovací poplatek. Kvůli každoročně napjaté situaci kolem budoucnosti brněnského závodu se do jednání vložil Jihomoravský kraj.

Masarykův okruh v Brně - Grand Prix silničních motocyklů | Foto: Michal Jindra

ČTK, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme