Pořádek v Doksech na Českolipsku nově pohlídá i kamerový systém

Vykradená auta, výtržnosti nebo nepořádek v ulicích města. Takové problémy řeší v létě v Doksech na Českolipsku. Do malého města u Máchova jezera totiž v létě přijíždějí tisíce turistů a je tam pořádně rušno. Pořádek ve městě teď proto nově pohlídá kamerový systém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamery (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Doksy na Českolipsku lákají ročně k Máchovu jezeru tisíce rekreantů. V letních měsících se ale také zvyšuje trestná činnost i přestupky. Kamerový systém, který má pomoci s odhalováním a snížením kriminality, vítá i většina obyvatel letoviska.

„Nebudou se dělat takové neplechy, co ti ‚letňáci‘, co sem přijedou, dělají, ničí. Že se to dá tak někde, aby to chránilo,“ pochvaluje si jedna z obyvatelek Doks.

Více krádeží a případů vandalismu o letní sezoně potvrdil i zástupce vedoucího státní policie v Doksech Jan Maslen.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Doksech na Českolipsku zavedou kamerový systém, který by měl pomoct snížit kriminalitu

„V létě je nárůst sto dvě stě procent. Jedná se o krádeže vozidel, pak výtržnosti ve městě, se kterými máme velký problém, a vloupání do vozidel.“

Podle Jana Maslena by kamerový systém policii pomohl hned několikrát.

„Zejména by to bylo při objasňování trestné činnosti, ale počítáme, že by to mohlo fungovat i preventivně.“

Míst, která má hlídat kamerový systém, je několik. Podle starostky Doks Evy Burešové chtějí do léta zajistit především centrum města.

„Ve spolupráci se státní policií jsme připravili seznam těchto míst, ale v první etapě bychom chtěli řešit tady náměstí a potom ulici u Lipového náměstí. Každá etapa musí být rozpracovaná podrobně a zatím to budeme mít pro tu první etapu.“

Na všech vytipovaných místech do tří let

Začátek bude nejsložitější. Je třeba vybudovat dohledové centrum nebo vysílací stanici. Na ni se budou napojovat další kamery. Dění pak bude sledovat státní policie přímo v Doksech. Město má vytipovaných pět míst, kde chce umístit kamery do tří let. Možné obavy ze ztráty soukromí vyvrací Eva Burešová.

„Vůbec to nechceme dávat do míst a do ulic, kde kriminalita není. Vůbec to není tak, že bychom tím kamerovým systémem chtěli suplovat policii nebo sledovat občany, ale opravdu chceme hlídat místa, kde se dějí ty nejhorší věci v letní sezoně.“

Podle starostky uvažují o připojení do kamerového systému i někteří provozovatelé kempů. Některé z umístěných kamer budou viditelné, a mají tak sloužit jako prevence třeba před vandalismem.

Tereza Jelínková, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme