Poradna Eva v Českých Budějovicích bezplatně pomáhá lidem v nouzi

Lidé v nouzi, muži i ženy, mohou požádat o pomoc a radu v Poradně Eva při Diecézní charitě v Českých Budějovicích. Poskytuje sociální poradenství ženám v nouzi a terénní programy lidem v sociálně vyloučených lokalitách. Služby Poradny Eva jsou bezplatné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhová past | Foto: F. Tichý

„Nejčastěji řešíme problémy okolo bydlení. V současné době je pro některé lidi obtížné si stávající bydlení udržet třeba kvůli výši nájmu, dost často to souvisí s předlužením, což je druhý nejčastější problém, se kterým se na nás lidé obracejí,“ říká vedoucí poradny Lucie Kolářová.

Hodně rodin je podle ní tak zadlužených, že problémy nabourávají jejich rodinný rozpočet do té míry, že ohrožují další důležité povinnosti, třeba právě zmíněné bydlení.

„Pokud jde o dluhovou problematiku, pomáháme dluhy zmapovat, vyznat se v nich, vyjednávat s věřiteli. Také pomáháme sestavit odhad, jestli by lidé mohli jít do oddlužení,“ vysvětluje Lucie Kolářová, jak může poradna Eva lidem v nouzi pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Českých Budějovicích se mohou lidé, kteří se ocitnou v nouzi, obrátit pro radu na poradnu Eva

Problémem ale dle jejích slov je, že řada klientů poradny má často tak nízké příjmy, že institut oddlužení pro ně není vůbec použitelný.

„Pokud jde o bydlení, snažíme se klienty, se kterými spolupracujeme, vést k takovému hospodaření, aby platby za bydlení byly vždycky ty prioritní. Také se snažíme najít nějaké zdroje, aby bylo z čeho bydlení zaplatit – pomáháme hledat práci, cenově dostupné bydlení.“

Často je prý ale obojí velmi složité, protože v Česku chybí ucelenější koncepce sociálního bydlení a řada lidí, kteří v dnešní době mají problémy s bydlením, končí podle Lucie Kolářové v naprosto nevyhovujících podmínkách na ubytovnách, o kterých se v poslední době hodně mluví.

Poradna Eva je otevřena v pracovní dny v po a ve středu od 8 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin a ve čtvrtek od 8 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin v Riegrově ulici 51 v přízemí.

Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme