Poslední obyvatelé ostravského Přednádraží se chtějí odstěhovat do konce června

Obyvatelé ostravského Přednádraží vyvěsili bílou vlajku. V nejzachovalejším domě zchátralé kolonie zatím stále zůstává 21 vytrvalců. A to i přes zákaz úřadů a výzvu vlastníka. Teď se po téměř ročním boji rozhodli, že ustoupí. A tak si brzy zřejmě sbalí kufry a změní adresu. Vše chtějí stihnout do konce měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti před domem v lokalitě přednádraží, kde začala téct voda.jpg | Foto: Jana Jeckelová

„Tak tady máme vodu a tady ji nabíráme, je to jen jeden kohoutek,“ ukazuje v přízemí jediný zdroj vody v domě paní Helena, která v Přednádraží žije už přes dvacet let.

„Žijeme tady pětičlenná rodina, dvě děti, jedna dospělá a já s druhem,“ říká. Ještě donedávna prý věřila, že se zdevastované domy podaří opravit. Teď už nevidí jiné východisko. Musí s dětmi pryč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslední obyvatelé ostravského Přednádraží se chtějí odstěhovat do konce června. Natáčela s nimi redaktorka Jana Jeckelová

„Mám z toho všeho strach, jak to všechno dopadne. Chtěla bych žít normální život, jako každá jiná rodina. Tam, kde je teplá voda, elektřina,“ konstatuje.

Kam Helena a její sousedi půjdou, ale zatím není vůbec jasné. Vyhlídky na městský byt u mnohých z nich ztroskotaly třeba na dluzích.

Kumar Wishvanathan z organizace Vzájemné soužití, která jim byty shání, ale stále doufá, že město nakonec pomůže. „Moravská Ostrava má 300 volných bytů. Stále čekáme a doufáme, že nás Moravská Ostrava vyslyší.“

Aktivista zkouší i další možnosti. Ubytovny lidé z Přednádraží razantně odmítají. A tak volné byty hledá přes neziskové organizace.

Co bude dál se zchátralou kolonií, možná napoví schůzka vlastníka Oldřicha Roztočila s vedením města. Majetek, na který je uvalena exekuce, mu nabízí k odkupu.

„S panem Roztočilem se bezesporu sejdeme. Nevylučujeme, že by tomu tak mohlo být, pokud by podmínky byly vhodné nebo pokud by to pro město bylo zajímavé,“ říká sociálnědemokratický primátor Petr Kajnar.

Dražba budov se má uskutečnit během léta.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme