Pospíšil bere výhru v kraji za satisfakci, šance stát se hejtmanem je ale malá

Ve většině krajů mají po volbách nejvyšší šance na sestavení společné koalice ČSSD a KSČM. Platí to i o kraji Plzeňském, přestože v něm vyhrála ODS. Stalo se tak zásluhou exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který sám získal přes 18 tisíc hlasů, což je po lidovci Stanislavu Juránkovi a sociálním demokratovi Michalu Haškovi v Jihomoravském kraji třetí nejlepší „osobní“ výsledek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo plzeňské ODS po volbách. Krajský lídr Jiří Pospíšil (vlevo) a plzeňský primátor Martin Baxa. | Zdroj: ČTK

Jiří Pospíšil bere volební úspěch za satisfakci poté, co ho premiér Nečas odvolal z vlády. Řekl, že volby pro něho byly referendem, jestli vůbec ještě má zůstat v politice, a zvláště spousta preferenčních hlasů mu to potvrdila.

„To je pro mě velmi silný mandát, daný přímo od voličů. Vede mě k tomu, že se chci dále angažovat, zvláště na úrovni Plzeňského kraje. Mé působení v kraji není přechodné, není to pouze jakási mezipauza ve chvíli, kdy nepůsobím ve vyšší funkci v Praze. Chci se nyní čtyři roky plně věnovat krajské politice,“ oznámil Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební atmosféru v Plzeňském kraji popsal redaktor Jaroslav Skalický

Občanští demokraté v Plzeňském kraji volby vyhráli, v zastupitelstvu ale budou mít stejný počet křesel jako sociální demokraté - patnáct. Komunisté tam získali dvanáct křesel a TOP 09 bude mít tři zastupitele.

Jako nejpravděpodobnější se proto jeví vznik koalice ČSSD s KSČM. To předpokládá i lídr vítězné ODS Jiří Pospíšil. On má samozřejmě jinou představu, zásadně vylučuje koalici s KSČM: „Povedeme jednání s demokratickými stranami. V úvahu připadá debata s ČSSD a s TOP 09.“

„Na rovinu říkám, že naším cílem není za každou cenu získat křesla v krajské radě, cílem je se dohodnout na koalici, která bude mít maximum z našeho volebního programu. Pokud se na takovéto programové koalici nedohodneme, pak jsme připraveni odejít do opozice a kritizovat levicovou krajskou vládu,“ prohlásil Pospíšil.

Jednání o koalicích začala ve většině krajů námluvami mezi ČSSD a KSČM

Číst článek

O možném koaličním uspořádání bude Pospíšil jednat příští týden, situaci mu ztíží současný postoj ČSSD, která koalice s ODS uzavírat nechce. Potvrdil to předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc:

„V tuto chvíli se snažíme o to, aby koalic s ODS bylo co nejméně. Pokud možno žádné. A aby ODS a TOP 09 odešla do opozice, neboť tak si to přejí i voliči, kteří se takto vyjádřili. Na straně druhé jsou regiony, kde bude velmi složité sestavovat koalice. Uvidíme, jak se s tímto regionální lídři nakonec vypořádají.“

Jaroslav Skalický, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme