Pošta chce zrušit dvě pobočky na Rychnovsku, bez dohody s obcemi však nemá šanci

Ve Žďáru nad Orlicí a Trnově u Dobrušky na Rychnovsku plánuje Česká pošta zrušit své pobočky. Místo nich chce najít smluvní partnery, kteří by provozovali takzvaná výdejní místa. Obce ani obchody se však do spolupráce s poštou nehrnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pošta v první řadě osloví obecní úřady. Starostka Žďáru nad Orlicí Martina Benešová ale odmítá výdejnu na radnici zřídit.

„Nároky na chod obecního úřadu – hlavně v přenesené působnosti – neustále rostou, ale naše personální možnosti jsou velmi omezené. Funguji tady já jako uvolněná starostka obce a paní účetní. Jinou administrativní sílu nemám,“ vysvětluje starostka.

Podle mluvčího pošty Iva Mravinace by se ale nejednalo o velké množství zásilek. „Vydávání zásilek, které pošta nemohla doručit, a také přijímaní zásilek – ať už je to balík, dopis nebo peněžní poukázka,“ popisuje Mravinac.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném rušení pošt na Rychnovsku informuje Kristýna Štanderová

Všechny ostatní služby by mělo zajišťovat takzvané motorizované doručování. „Pošta ručí za zásilky až k doručení adresátovi,“ uklidňuje mluvčí České pošty, která se prý zodpovědnosti nezříká.

Podle starostky Martiny Benešové to ale není tak úplně pravda, jak se dozvěděla na zasedání Spolku pro obnovu venkova Královéhradeckého kraje. Osoba, která se stane partnerem České pošty, by prý výdejní místo provozovala na vlastní zodpovědnost.

„Ručila by za vykonanou službu a mohla by být kdykoli sankciovaná, pokud by služba nebyla vykonávaná v souladu se zákonem. A jak víme, dnes při všech legislativních změnách by to nebylo určitě jednoduché. A bylo nám dokonce doporučeno se případně proti škodám vzniklým z provozování těchto služeb připojistit,“ upozorňuje Benešová.

'Pošta' může být i v obchodě

V případě, že se obecní úřad nebude chtít stát partnerem České pošty, ta pak osloví místní podnikatele – třeba majitele obchodu. Ve Žďáru nad Orlicí je jedno malé smíšené zboží, které provozuje paní Věra Charvátová z nedaleké Lípy. Pošta s ní zatím nejednala.

„Musela bych to nejdřív zvážit a hlavně to projednat s prodavačkou, jestli by byla ochotná a taky co to všechno obnáší, jakou by měla zodpovědnost, a potom teprve bychom se rozhodli,“ říká majitelka obchodu.

Starostka Žďáru nad Orlicí poukazuje i na jinou problematiku spojenou třeba s rušením poboček České pošty, ale i dalších služeb v malých obcích.

„Pokud budeme neustále slevovat ze služeb poskytovaných občanům, tak nevidím důvod, proč by v té obci měli žít. Zvláště mladí lidé by si měli záměrně takhle komplikovat život. Takže pokud je záměrem toho všeho zcentralizovat i obyvatelstvo do velkých měst a vylidnit venkov, tak asi to je správně,“ podotýká.

Česká pošta nemůže pobočku zrušit, pokud se nedohodne s místní samosprávou. Lidé tak zatím nemusí mít strach, že přijdou o poštovní služby úplně.

Kristýna Štanderová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme