Pošťákům v Blansku hrozí pokuta. Podle města porušují zákaz podomního prodeje

Poštovní doručovatelé v Blansku podle radnice porušují zákaz podomního prodeje. Lidem totiž s běžnými zásilkami nabízejí i pojištění anebo zřízení účtu. Česká pošta to ale odmítá a je připravena jít do právního sporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pošťák, poštovní doručovatel (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Na problém s možným porušováním zákazu město upozornila jedna z obyvatelek. Doručovatelka jí přinesla doporučený dopis a při té příležitosti jí nabídla založení účtu nebo uzavření pojistky.

„Občanka nám popisovala situaci, že takovýmto způsobem jí byla nabízena nějaká další komerční služba České pošty, a ptala se, jakým způsobem má postupovat. Bylo jí odpovězeno, že pokud toto doručovatelé činí, tak vlastně porušují naše nařízení, náš obecně závazný předpis, který stanoví, že ani nabídka nesmí být učiněna podomním způsobem,“ popisuje vedoucí odboru kanceláře tajemníka blanenské radnice Jiří Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Michal Záboj zjišťoval, jaké spory má radnice v Blansku s Českou poštou

Radnice navíc ženě poradila, aby v takovém případě na poštovní doručovatelku zavolala městskou policii. To radí občanům i její ředitel Martin Lepka: „Nejjednodušší je zavolat na naši linku číslo 156 a naši strážníci neprodleně zjednají nápravu.“

Podle České pošty je ale vše v pořádku a doručovatelka, která lidem nabízí třeba pojištění nebo úvěr, se žádného protiprávního jednání nedopouští.

„Vyšší instance by skutečně musela rozhodnout, že to podomní prodej je. Pak by s tím pošta musela něco udělat a byl by to pro ni jistý problém, ale v současné chvíli náš právní názor je, že se o podomní prodej jako takový nejedná,“ oponuje mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Pošťáci musí lidem nabízet různé produkty, jinak jim hrozí sankce

Číst článek

Nabízení pojištění a dalších finančních produktů se ovšem nelíbí ani samotným doručovatelům. Poštovní odbory proti tomu dokonce zorganizovaly petici.

Česká pošta ustoupit nechce

„Musíme potom plnit ještě takové různé produkty, to znamená například důchodové pojištění, stavební spoření a různé jiné. Já se domnívám, že by to spíš měli dělat odborníci, ne pošťák. Navíc samozřejmě pošťák chodí stále na stejná místa a je dost složité nabízet stejnému člověku dvacetkrát totéž,“ říká jedna z poštovních doručovatelek, která chce zůstat v anonymitě.

Pokud nesplní předepsaný plán, pocítí to prý na výplatě. „Dostáváme sankci až dva tisíce ze mzdy,“ dodává.

Pohled na Blansko | Foto: Michal Záboj

V Blansku teď ale doručovatelé mohou dostat pokutu také od městské policie – za porušení zákazu podomního prodeje. I přesto Česká pošta neuvažuje o tom, že by ve městě s nabízením finančních produktů skončila.

„Doručovatelka to dělá v rámci své pracovní náplně. Pokutu by tedy nemohla dostat doručovatelka, musela by ji dostat Česká pošta a ta by se rozhodně bránila,“ potvrzuje Ivo Mravinac.

O tom, zda poštovní doručovatelé nabízením pojištění nebo spoření porušují zákaz podomního prodeje v Blansku, by tak musel rozhodnout správní úřad a soud.

Podobných sporů ale bude zřejmě přibývat, stejně jako přibývá měst, která podomní prodej zakazují. Jen na jižní Moravě už toto omezení platí například také v Břeclavi, Hodoníně nebo Pohořelicích.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme