Posudky zjistily předražování zakázek v Praze až o 60 procent

Praha zřejmě zruší několik velkých zakázek. Jsou mezi nimi i tři stavby vodovodní a kanalizační sítě za 360 milionů korun. Kontrola zjistila, že byly předraženy až o 60 procent. Oznámil to náměstek pražského primátora Pavel Richter z TOP 09. Celkem mohly být předraženy kontrakty až za 2,5 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

Nová koaliční strana na pražském magistrátu - TOP 09 - nechala prověřit projekt modernizace vodovodní a kanalizační sítě v oblastech Radotín, Velká Chuchle a Stodůlky za 360 milionů korun. Zjistilo se, že při správném započtení cen by hodnota této zakázky měla být zhruba o 136 milionů nižší.

Podle náměstka pražského primátora za TOP 09 Pavla Richtera byly právě tyto zakázky vybrány ke kontrole zcela namátkově.

„První tři, které jsme vzali, jsme zkontrolovali. Rada jako taková schvaluje vítěze zakázek, a vzhledem k tomu, že jsme byli noví, nepřipravovali jsme tato výběrová řízení ani poklady k nim, chtěli jsme mít jistotu, že neschválíme něco, s čím bychom nemohli souhlasit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na předražené zakázky jsme se ptali náměstka pražského primátora Pavla Richtera (TOP 09) v Ozvěnách dne

„Nechali jsme si tudíž udělat oponentní posudek na ten první případ a vyšel pro nás dost znepokojivě. Tak jsme udělali další a další; zatím jsme stihli udělat tři,“ uvedl náměstek v Ozvěnách dne.

Průběh soutěží podle Richtera vyhovoval stále stejným firmám: „Většina těchto zakázek byla dělána v tzv. režimu sektorového zadavatele. To znamená, že zadavatel může omezit počet účastníků jednotlivého řízení. Bylo osloveno zhruba kolem 20 firem a z nich se vylosovalo pět účastníků, kteří byli osloveni s tím, aby předložili nabídku.“

Pokud se prokáže konkrétní vina některého z bývalých úředníků odboru, podá magistrát trestní oznámení.

Odbor městského investora nechá prověřit i další zakázky. Ty zjevně nevýhodné buď magistrát zruší, nebo se pokusí dohodnout s dodavateli na jiných podmínkách. Vše bude podle náměstka záviset na stanovisku právníků.

„Musíme to konzultovat s právníky, protože zákony o veřejných zakázkách jsou poměrně komplikované. Tak nevím, jestli se nám to úplně všude povede. Ale z důvodu úspory času a administrace by bylo možná lepší zkusit se dohodnout s některým dodavatelem na slevě. Ale jestli je to právně únosné, to je na právníky,“ poznamenal Richter.

Magistrát chce do budoucna zpřísnit výběr firem i kontrolu stavebních firem během realizace projektu. „Jednáme s ČVUT, zda by nám nebylo ochotno oponovat jeden každý projekt předtím, než ho začneme soutěžit,“ konstatoval náměstek Richter.

ČSSD odpovědnost odmítá

Bývalý 1. náměstek primátora Karel Březina z ČSSD však zodpovědnost za předražené zakázky necítí a veškerou vinu svaluje na bývalého koaličního partnera:

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý náměstek primátora Karel Březina odpovědnost za předražené zakázky odmítá

„Za odbor městského investora nesl odpovědnost primátor hlavního města a za oblast infrastruktury měla zodpovědnost ODS, jak v minulém období za primátora Béma, tak i za koalice se sociální demokracií.“

„Věřím, že vše, co se týká losování, v minulosti probíhalo podle jasných pravidel. Žádné indicie o tom, že by to nemělo tak být, jsem nikdy neměl. Věřím, že to proběhlo v pořádku. Na druhé straně si myslím, že je správné, že do budoucna je tento systém veřejných zakázek zakázán,“ říká bývalý náměstek primátora Svobody.

Jana Zemanová, mta, Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme