Posunutí letního času na kostele sv. Jiljí v Nymburce vyžaduje odborníka

Dnešek je o hodinu kratší, v noci se totiž změnil zimní čas na letní. Většina hodin v ulicích, na náměstích a kostelech se v noci nastavila automaticky, jiné museli posunout o hodinu dopředu strojníci. To byl také případ ciferníku ve věži kostela sv. Jiljí v Nymburce. Tamní hodinový stroj z roku 1856 nastavil na správný čas strojník Petr Skála až ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Jiljí v Nymburce | Foto: Pavel Pavlas

Když zvon na kostele sv. Jiljí odbimbal ráno tři čtvrtě na osm, ukazovaly stejný čas i hodiny na kostelní věži. Jenomže tou dobou už bylo o hodinu více. Seřídit je musí strojník Petr Skála.

„Nahoru na věž je to asi 98 schodů, myslím, že jsem je kdysi počítal. Čeká nás tam krásný stroj od Jana Janaty, to byl poděbradský hodinář, sám stroj pochází patrně z roku 1856, tedy z doby, kdy se tento kostel upravoval na pseudogotický,“ vypráví strojník.

Hodinář Jan Janata byl podle něj velmi výkonný hodinář, který v kraji i v celých Čechách postavil řadu hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Posouvání času na věži kostela sv. Jiljí v Nymburce není jednoduchá záležitost a potřebuje odborníka

„Narodil se v Lipštátě u Semil v roce 1821, vyučil se u libereckého Bergmanna a pak stavěl hodiny v jeho stylu. Jeho stroje jsou velmi spolehlivé.“

Hodinový stroj v kostele sv. Jiljí v Nymburce je umístěný ve věži zhruba 20 metrů vysoko. Schody nahoru do věže jsou dřevěné a velmi prudké, točité doprava. Vedou k hodinové místnosti.

„Když se přehazuje čas na letní, dávají se ručičky o hodinu napřed. Takže je posunu a nechám odbít všechna bití… Teď uděláme celou, to budou čtyři údery na čtvrťový zvon a devět na velký zvon,“ snaží se překřičet hlasité odbíjení zvonů Petr Skála.

„Ten zvuk je překrásný, zvony jsou nádherné. Teď jsem zastavil kyvadlo, protože ještě není devět hodin letního času, pustím ho za minutku. Když se pak přehazuje v zimě zpátky na čas středoevropský, je to trochu složitější, protože se musí odbýt všech jedenáct hodin kolem dokola, je to trošku delší,“ usmívá se nad vysvětlení nymburský strojník.

Pavel Pavlas, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme