Posypová sůl se v Ostředku na Benešovsku dostává z dálnice D1 do studní

Ve studních v Ostředku na Benešovsku, který je přímo pod dálnicí D1, mají lidé ve vodě sůl. Do podzemních vod se dostává v zimě z posypů dálnice a zůstává v nich celoročně. Místní ale vodu používají, protože jiný zdroj nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posypový materiál připravený k použití | Foto: Hynek Bulíř

Lidem v Ostředku sůl ve studních vadí kvůli chuti i kvůli možným dopadům na zdraví. Anna Škvorová pomáhala s anketou, která zjišťovala, kolik procent obyvatel by chtělo mít v obci veřejný vodovod připojený na Želivku.

„Z lístků, které se nám vrátily, bylo 100 procent pro veřejný vodovod. Jsou nasnadě důvody jako málo vody ve vlastní studni nebo znečištěná voda,“ přibližuje Škvorová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Posypová sůl se v Ostředku na Benešovsku dostává z dálnice do studní. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Věra Hájková

Vedení obce chce situaci řešit. První projekt, který by přivedl vodu ze Želivky i do dalších obcí v okolí Ostředku, podle nezávislého starosty Marka Škvora ale neprošel:

„Oslovilo se okolních sedm obcí, bohužel zůstaly v tomto projektu jen tři. Čekáme na novou studii. Nevím, jestli už to nebude tak finančně náročné, že to nedokážeme ufinancovat.“

Na nový projekt čeká i Ředitelství silnic a dálnic, které potvrdilo, že Ostředku na přivaděč vody přispěje. Zatím ale lidé podle starosty Marka Škvora slanou vodu používají, nic jiného jim prý nezbývá.

Chloridy mohou zatěžovat vylučovací soustavu

Podle Hany Jupové z Krajské hygienické stanice v Benešově by lidé při používání vody ze studní, které jsou v blízkosti dálnice, měli být opatrní. Do vody se totiž mohou dostat chloridy.

„Pokud se chloridy vyskytují ve vysokých hodnotách, tak zatěžují především vylučovací soustavu, ledviny,“ upozorňuje Jupová.

Rozbory vody si musí lidé zajišťovat sami. Pracovníci hygieny dozorují v Ostředku pouze zdravotnické zařízení.

„Víme, že voda je tam zhoršená, tudíž je zde úpravna vody, která upravuje vodu tak, aby měla pro klienty zařízení vyhovující kvalitu,“ říká Jupová.

Problémy se solí z dálnice se objevují i na dalších místech. S novým přívodem vody pomohlo Ředitelství silnic a dálnic už v obci Hvězdonice a Omnice.

Věra Hájková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme