Potápěči našli pod Karlovým mostem revolver, nádobí nebo kamenné úlomky

Během dnešního dne pokračoval průzkum vltavského dna u Karlova mostu. Desítka potápěčů na místě pátrala po cenných historických nálezech. Zajímavým objevem dnešního dne je například revolver novější výroby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potápěči hledají zajímavosti ve Vltavě | Foto: Eva Rajlichová

Většinu věcí, které potápěči vytáhli, tvoří lahve a nádobí z okolních restaurací. Ostatní nálezy ocení především odborníci.

„Je to úlomek nějaké opuky nebo pískovce. Tady jsou lomové hrany a tohle vypadá jako původně opracovaná hrana. Kdybychom mluvili o souvislosti s historickými mosty, jevilo by se to jako nejpravděpodobnější možnost. S interpretací je ale třeba být opatrný,“ říká Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Průzkum organizuje Muzeum hlavního města Prahy, které by chtělo získat zajímavé exponáty pro plánovanou stálou výstavu ve Staroměstské mostecké věži.

Jeden ze sektorů, které potápěči prozkoumávají, je přibližně v místech, kde stál Juditin most, předchůdce dnešního Karlova mostu. Kdyby měli štěstí, mohli by možná narazit na nějaké zbytky pilíře, což by byl opravdu velký objev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak si vedou potápěči pod Karlovým mostem, zjistila reportérka Eva Rajlichová

Průzkumu paradoxně mohly pomoci povodně, které pročistily koryto řeky a možná zpřístupnily starší vrstvy.

Nálezy byly uloženy do očíslovaných přepravek a odvezou se do Muzea hlavního města Prahy.

„V první fázi se věci očistí a uděláme první vizuální průzkum toho, co se nalezlo. Podle okolností budeme dělat exaktnější průzkumy zejména u materiálů, jako je kov nebo dřevo, abychom zjistili, jak je to staré a k čemu to patří,“ popisuje hlavní kurátorka Pavla Státníková.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme