Potápěči vylovili ze dna Vranovské přehrady více než 900 lahví sektu do dražby

Čtyřicet metrů pod hladinou Vranovské přehrady leželo rok více než 900 lahví sektu vinařské firmy z Lechovic na Znojemsku. Při teplotě pět stupňů Celsia a tlaku pět atmosfér sekt kvasil a zrál. Speciální podmínky mu podle vinařů dodají nezaměnitelnou chuť a jemné perlení. Dnes tyto láhve vylovili potápěči. Nápoj půjde do dražby, jejíž výtěžek pošlou organizátoři na konto Centra Paraple, které pomáhá lidem s poraněnou míchou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Vranovské přehrady potápěči vylovili lahve sektu, který na dně více než rok kvasil a zrál | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli nízké teplotě na dně přehrady čekal potápěče v současném horku teplotní skok o zhruba 30 stupňů Celsia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pracovníci vinného sklepa Lechovice dnes lovili ze dna Vranovské přehrady lahve sektu k dražbě pro Centrum Paraple. Reportáž Vlasty Gajdošíkové

Lahve v klecích se vyzvedly ze dna pomocí vzduchových vaků. Poté se naložily do nákladních automobilů a odvezly zpět do vinařského sklepa Lechovice, kde je nyní čeká 14 dní sušení.

„Nechceme dodávat dražitelům čisté láhve jak ze sklepa. Dostanou opravdu originální lahev z Vranova," popisuje zaměstnanec vinného sklepa Roman Staněk. Jak dodává, po setřesení kalu se pak sekty připraví do krabiček pro dražitele.

Vydražené peníze půjdou na konto Centra Paraple, kam vinný sklep Lechovice přispívá už 15 let, říká ředitelka vinných sklepů Lechovice Lucie Kalašová.

„V tuto chvíli jsme zhruba v polovině dražby. Částka už převýšila 120 tisíc, celkem se jedná o miliony za všechny uplynulé roky. Poslední rok jsme vybrali kolem 250 tisíc,“ dodala Kalašová.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme