Pouličních prodejců dřív byly plné ulice Jablonce. Teď se ukážou už jen občas

V jabloneckých ulicích ubylo díky zpřísnění tržního řádu pouličních prodejců. Zda nabízeči parfémů a dalších předmětů nebo služeb nechodí ulicemi nebo po domech, kontroluje speciální hlídka městské policie. Ta může za porušení řádu na místě uložit pokutu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jablonec pod sněhem

Jablonec pod sněhem | Foto: Radana Schaeferová

„Není to příjemné, když vás furt odchytávají a něco vám nutí. Když člověk něco chce, tak si to koupí nebo prostě si zajde tam, kde to mají. A ne aby vám někdo furt něco nutil.“

„To je úplně v pořádku, mě už to otravovalo. Potkávala jsem je pořád, tady, támhle, stále. Měli by být na nějakém jednom místě, kde si je člověk sám najde, kontaktuje je. Tohle bylo fakt otravné,“ pochvalují si zpřísnění tržního řádu oslovené obyvatelky Jablonce.

Na pouliční prodej si občané sami často stěžovali, chodili na radnici a žádali, ať město něco s nabízeči udělá. Což se také stalo, jak potvrzuje tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se v Jablonci osvědčil nový tržní řád, zjišťovala redaktorka Šárka Škapiková

„Na základě různých stížností a podnětů veřejnosti připravil magistrát ve spolupráci s městkou policií akci na jakési důslednější vymáhání. Protože je potřeba připomenout, že na území celého Jablonce, vyjma ulice Jugoslávské, platí zákaz pochůzkového a podomního prodeje.“

Tento zákaz stanovil tržní řád v Jablonci už v roce 2009, ale po městě stále chodili ti, kteří ho nerespektovali. Na ty si teď posvítí hlídky, jak říká Miloslav Lejsek z městské policie:

„Speciálně v centru města máme okrskáře navíc, a i do jeho kompetence vlastně spadá toto kontrolovat, tržní řád a jeho dodržování.“

Za porušení zákazu pokuta

Kdo nabízí zboží nebo služby zákazu navzdory, může očekávat sankci:

„Provinění oproti tržními řádu je přestupkem. Pokuta může být až do výše jednoho tisíce korun, záleží na formě přestupku, eventuálnímu opakování a tak dále.“

„Pokud nebudou splněny podmínky blokového řízení, to znamená, že třeba ten přestupce nebude ochoten zaplatit nebo nemá u sebe finanční hotovost, v tom případě je povinnost strážníků věc sepsat a předat příslušnému správnímu orgánu k dořešení,“ vysvětluje Lejsek.

Tržní řád se týká i podomního prodeje. Policie vítá pomoc obyvatel. Pokud je někdo obtěžuje přímo v jejich domě, měli by se obrátit na krizovou linku městské policie 156. Tak se i děje a situace ve městě se lepší:

„Oproti minulým letům se to podařilo hodně vytěsnit z centra města. Ale samozřejmě stávají se i případy, kdy to lidé porušují a nabízejí občanům nějaké zboží i mimo určený katastr. Stane se to, ale myslím si, že to bylo těmi kontrolami bylo omezeno,“ uzavírá policista Miloslav Lejsek.

Jitka Škápíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme