Použité oleje mohou Jihočeši nosit do speciálních kontejnerů

Usmažíte například řízky a pak si říkáte, kam s použitým olejem. Někteří ho slijí do PET láhve a tu pak vyhodí do odpadků. Někteří ho nalijí do dřezu či do WC, což ale působí velké problémy v kanalizaci. V jižních Čechách se proto rozhodli jít na to jinak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejnery na tříděný odpad | Foto: Tomáš Adamec

Podle odborníků se použité rostlinné oleje chovají v odpadním potrubí podobně jako v lidském organismu. Ukládají se a ucpávají roury. A čištění je pak poměrně nákladné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Použité oleje mohou Jihočeši nosit do speciálních kontejnerů

Řada jihočeských obcí proto ke kontejnerům na tříděný odpad přistavila speciální kontejnery na oleje použité v domácnosti. Specializované firmy je totiž umí dále využívat.

„Jako příměs do biopaliv, jsou automobily, které po určitých úpravách dokážou jezdit na přečištěný potravinářský olej, a pak to samozřejmě funguje v kosmetickém průmyslu jako nosiče dalších ingrediencí,“ vysvětluje Dušan Brodský z firmy, která se likvidací olejů zabývá.

Kontejnery na třídění olejů přibudou brzy i v Českých Budějovicích, zatím na dvou největších sídlištích. Krajské město se totiž s ucpanou kanalizací potýká každoročně, zejména po Vánocích, kdy v rourách zůstává více než devět tun olejů.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme