Povodeň rozpůlila Císařský ostrov. Vojáci zasypávají průrvu kameny, aby ochránili čističku

Praha má povodeň za sebou a začíná napravovat škody. Z chuchelského závodiště je potřeba odčerpat nahromaděnou vodu, místní radnice proto začala před několika dny prokopávat umělou strouhu. Velká voda vrátila na začátek také rekonstrukci Střeleckého ostrova a ohrozila i Ústřední čistírnu odpadních vod na Císařském ostrově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci pomáhají po povodních na Císařském ostrově v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Řeka nám rozdělila ostrov na dvě části. V tuto chvíli tam armáda velmi intenzivně pracuje a do několika dnů bude zahrazen kanál na levém břehu a snad dojde následně k sanaci celého ostrova,“ říká pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

Pražští radní by dnes navíc měli schválit první krok k přestavbě Ústřední čistírny odpadních vod. Nová vodní linka má stát 5,8 miliardy korun.

Napříč Císařským ostrovem proudí korytem voda, která ohrožuje Ústřední čistírnu odpadních vod. Ženisté zavážejí průrvu kamením, aby voda ostrov dál neničila | Foto: ČTK

Začne snižování zábran?

Praha by také mohla začít s postupným odstraňováním protipovodňových zábran. Rozhodnout o tom ale musí Ústřední povodňová komise. Podle Tomáše Hudečka je metropole připravená rozebrat nejvyšší hradítka na stoletou vodu.

„Máme průtok okolo druhého stupně povodňové aktivity a čekáme na Ústřední povodňovou komisi, která svým plošným opatřením v tuto chvíli znemožňuje jakékoli pokračování prací ke snižování protipovodňových zábran a k odstraňování uzavírek,“ vysvětluje pověřený primátor.

„Věřím tomu, že tak rozhodne Ústřední povodňová komise a my budeme schopni začít s odstraňováním těch nejvyšších protipovodňových zábran. Zároveň si myslím, že do konce týdne už absolutně otevřeme Prahu tak, jak by měla normálně fungovat,“ věří Hudeček.


Na Císařském ostrově v Praze povodeň strhla několik komunikací a rozdělila ostrov na dvě části

Mirko Kašpar, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme