Povodí Labe nepovažuje za podstatné znečištění řeky splašky ze Dvora Králové

Od dopoledních hodin odtékají splašky z kanalizace Dvora Králové přímo do Labe. Důvodem je spor firmy WWTP DKNL, která provozuje místní čistírnu odpadních vod s vedením města. Obě strany se nedokážou dohodnout na ceně za tuto službu. Povodí Labe znečištění nepovažuje za podstatné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina kolem Labe u Lovosic | Foto: David Hertl

Firma prý jiné řešení, než vypnout čištění vody, neměla. V poledních Ozvěnách dne to řekl právní zástupce společnosti WWTP DKNL Milan Šikola. Pohled města je přesně opačný. Podle místostarosty Dvora Králové Jana Béma nedostaly od majitele čističky všechny dokumenty.

Na celou věc už zareagovaly úřady, na místě byli pracovníci České inspekce životního prostředí a o věc se zajímá i státní podnik Povodí Labe.

Podle jednatele firmy WWTP Aleše Morávka čistička za den v průměru vyčistí 10 tisíc metrů krychlových odpadních vod a z vody denně odstraní kolem dvou tun různého odpadu jako fosforu, dusíku a nerozpuštěných látek. Do Labe teď ale vše nekontrolovaně odtéká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu byl mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek

„Do vod odtéká zhruba jedna patnáctina objemu, který protéká městem. My to vnímáme jako znečištění, nikoliv však podstatné,“ říká mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

„Znečištění, které může vyvolat a způsobit ekologickou újmu ve smyslu zákona 167/2008 Sb. Z toho titulu jsme také už provedli první opatření,“ vysvětluje Jirásek s tím, že Povodí Labe dnes v oblasti Dvora Králové měřilo jakost vody ještě předtím, než do řeky začaly splašky odtékat.

Spor, kvůli kterému pouští čistírna splašky do Labe, trvá už několik let

Číst článek

„Zítra budeme dělat kontrolní měření za stavu vypouštění znečištěných vod, abychom mohli porovnat koncentraci znečišťujících látek před tímto efektem a zároveň s průběhem vypouštění znečištěných vod. Podklady předáme České inspekci životního prostředí k tomu, aby dělala další kroky,“ uvádí Jirásek.

Spor je u soudu

Vrchní ředitel sekce vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství Pavel Punčochář připomíná, že Labe je mezinárodním tokem. Takový případ prý v minulosti nemá obdoby. „Chystá se velká ostuda, že tohle to vůbec v Čechách je,“ míní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes na Radiožurnálu mluvil o sporu vrchní ředitel sekce Vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství Pavel Punčochář

Punčochář uvádí, že aktéři sporu jsou vystaveni několika možným pokutám. Město je podle něj totiž povinno zajistit čištění odpadních vod: „To, že čistírna nečistí a její majitel dovolí, že nečistí, jsou další nesrovnalosti, kterými je poškozeno životní prostředí a poškozen právní systém. Myslím si, že Česká inspekce životního prostředí půjde na město a dá mu pokutu za znečišťování.“

Na popud ministerstva zemědělství by také majitel a provozovatel měli podle Punčocháře dostat pokutu, a to od krajského vodoprávního úřadu za chybu v naplňování povolení k nakládání s odpadními vodami. „Ty pokuty se v tomhle případě pro oba pohybují ve výši asi 1 a půl milionu korun.“

Do Labe tečou splašky. Čistička ve Dvoře Králové přerušila provoz

Číst článek

Zástupci Dvora Králové tvrdí, že už se kvůli stanovení ceny obrátili na ministerstvo zemědělství, ale zatím bez výsledku. S tím Punčochář nesouhlasí. „Ne bez výsledku. Obrátili se na nás dvakrát. Obrátili se na nás k rozhodnutí, jaká cena má být. Ale ústřední vodoprávní úřad nedává rozhodnutí o cenách,“ tvrdí.

Celý spor je teď u soudu, ten ale ještě nerozhodl. „Ministerstvo zemědělství nyní ani nemůže udělat normální předběžné opatření, které kdyby nebylo soudního procesu, bychom udělat mohli,“ uzavírá Punčochář.

Veronika Sedláčková, Matěj Skalický, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme