Povodně 2010 na Liberecku stále doznívají. Kraj musí řešit havarijní stav mostů

Víc než 650 kilometrů cest druhé a třetí třídy je v Libereckém kraji v havarijním stavu. Ještě v horším stavu jsou ale mosty. Hodně za to mohou předloňské povodně a přes nemalou pomoc státu a Evropské unie také nedostatek peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň 2010 - Víska u Frýdlantu | Foto: Naďa Hetešová

„Nadávám, co jsem sem přišla. Člověk neusne,“ hořekuje devadesátiletá paní Kuchařová z osady Víska na Frýdlantsku.

Ji i sousedy štval po návratu do domu zasaženého povodní nesnesitelný hluk z mostovky provizorního mostu, který nahradil most stržený povodní. Hlomozící most má po roce novou mostovku, na nový most ale místní stále čekají.

„My jsme po povodních přihlásili de facto úplně všechny škody – ať je to ministerstvo místního rozvoje, cíl 3, fond solidarity. Ale samozřejmě legislativa je nějakým způsobem dlouhá,“ vysvětluje hejtmanův náměstek pro dopravu Martin Sepp z ČSSD, proč tomu tak je.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč jsou některé mosty v Libereckém kraji ve špatném stavu, zjišťovala redaktorka Ivana Bernáthová

V listopadu se už ale snad konečně začne stavět.

„Počítáme, že bude v roce 2013 tato akce ukončena,“ dodává Martin Sepp.

Velká voda zasáhla 198 mostů. Řadu z nich zejména na Frýdlantsku a Českolipsku už kraj opravil částečně z úvěru a také z dotací od Ministerstva pro místní rozvoj. Kraj ale nemá dostatek financí na 50 procentní spoluúčast a nepodařilo se mu u vlády vyjednat čerpání do 90 procent nákladů, jako mají jednotlivé obce.

Jan Korytář z protikorupčního hnutí Změna pro Liberecký kraj ale tvrdí, že kraj by mohl mít na opravy víc peněz, kdyby neztrácel milióny korun na špatně prováděných výběrových řízeních.

„Tak jak jsem sledoval, jak se vyvíjely finanční částky právě u těchto zakázek, že i tyto zakázky byly zmanipulované,“ tvrdí Jan Korytář.

Faktem je, že Antimonopolní úřad zrušil původní obří tendr kraje na opravu více než pěti desítek mostů za 400 miliónů korun. Podle úřadu kraj diskriminoval nastavenými kritérii výběrového řízení menší firmy.

Teď kraj soutěží každou stavbu zvlášť a čas neúprosně utíká Hejtmanství ale tvrdí, že do roku 2014 budou všechny mosty zničené po povodních obnovené.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Předvolební speciál s Martinem Veselovským z Liberce se zaměří i na další regionální témata kraje. Uslyšíte ho dnes na Radiožurnálu po 17. hodině. Videopřenos můžete sledovat na webu Zprávy.rozhlas.cz.

Lidé na Liberecku kraji by si přáli, aby kraj odkoupil vysílač na Ještědu

Číst článek

Ivana Bernáthová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme