Povodně decimují úrodu na polích. Farmáři pomalu vyčíslují škody

Čeští zemědělci začínají zjišťovat, jaké škody způsobily na polích povodně. Podle informací Agrární komory zaplavila voda nejméně 35 tisíc hektarů půdy. Údaje z nejpostiženějších oblastí na severu Čech ale dosud nejsou k dispozici. Škody by přesto měly být nižší než při povodni v roce 2002.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavená pole na Táborsku (2. června 2013)

Zaplavená pole na Táborsku (2. června 2013) | Zdroj: ČTK

Pěstitelé nebudou moci kvůli záplavám sklidit odhadem 500 hektarů zeleninových polí. Ohrožena je například úroda kukuřice, přívaly vody totiž na mnoha místech spláchly část osení.

„Pak jařiny, které to poškozuje především podmáčením, a to se projeví teď podle toho, jaký bude další průběh počasí. A potom v oblasti od Prahy směrem Mělník, Litoměřice, tam to budou škody především jak na polních kulturách, jako je obilí, tak potom samozřejmě na zelinářství, v zahradách,“ přibližuje předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík zatím neví, jaká bude celková výše škod

Výše škod teď podle něj závisí mimo jiné na tom, jak dlouho se bude v zaplavených oblastech zdržovat voda.

„Zatím se ukazuje, že asi nižší škody budou na horních tocích, to znamená na těch částech, kde povodeň začínala, ale samozřejmě zatím nejsme schopni říct, jaké škody budou v té části od Prahy na sever republiky,“ upozorňuje.

Stehlík si nemyslí, že se ztráty zemědělců přímo promítnou do ceny potravin, hospodaření jednotlivých podniků povodeň ale každopádně ovlivní. Záleží na tom, kolik procent výměry voda zatopila.

„Pokud je někdo pojištěný, tak pojišťovna uhradí ty hlavní ztráty, které jsou na osivu, na sadbě, na vložených nákladech, ale samozřejmě potom chybí například zisk toho podniku, chybí přidaná hodnota, kterou on získává, a to se samozřejmě potom projeví,“ vysvětluje.

Problémy způsobuje i podmáčená tráva

Na Táborsku se zatím přihlásilo patnáct farmářů a družstev, dohromady hlásí škody na více než čtyřech stovkách hektarů polností a na stejné výměře lučních porostů.

Velké ztráty postihly i pěstitele zeleniny, kteří ji pravidelně vozí na středeční farmářský trh na Žižkově náměstí v Táboře. Patří mezi ně i Jan Liszner z Mělníka.

„Na Mělníku situace hrozná, protože je všude voda. To znamená to, co jsme měli zaseté – kopr, kedlubny, ředkvička, je pod vodou,“ popisuje farmář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Kopřiva zjišťoval, jaké škody napáchala velká voda zemědělcům

Jeho pozemek sousedí s břehem Labe, které se vylilo. V okolí tak vytvořilo velké, několikakilometrové jezero.

„Pryč je hlavně kořenová zelenina, to znamená jarní mrkev, kopr, cibulka, ředkvička, saláty to chytlo. Hospodaříme na nějakých 250 hektarech, z toho tedy 100 hektarů máme obilí, 80 hektarů je bramborovina a zbytek jsou tyhle zeleniny, které se vlastně vozí denně na trh,“ dodává Jan Liszner.

Po opadnutí vody se pustí znovu do práce. Zemědělci musí počkat, až pozemky vyschnou, pak je musí přeorat. Možná bude nutné použít i dezinfekci, pokud se ukáže, že je zemina kontaminovaná.

POVODNĚ ONLINE: Počet evakuovaných přesáhl 19 tisíc, Labe zaplavilo Střekov a dál stoupá

Číst článek

„Doufejme, že to bude čisté, aby se to mohlo zpátky osadit, a pokračovat dál alespoň na tu podzimní zeleninku,“ říká Jan Liszner.

Travní porosty v blízkosti vodních toků jsou navíc podmáčené. Zatímco na povrchu je tráva zelená, zespod kvůli bahnu uhnívá. Dobytek ji pak nechce spásat.

Jan Kopřiva, Jan Richter, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme