Povodně mohly mít v závěru další oběť. Muže z Ohře ale zachránil policista

Víc štěstí než rozumu měl 60letý muž z Prahy, který se v minulém týdnu vydal na nafukovacím člunu z Brozan na rozvodněnou Ohři. Chtěl se prý podívat, jak vypadá řeka po povodni. Pod jezem v Terezíně zachránil muže policista Petr Hančl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodáci (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček

Vodáka strhl silný proud terezínského jezu, který ho uvěznil ve vodním válci.

Navíc ho začal čím dál víc škrtit provaz člunu, který měl omotaný kolem krku. Pomoc hasičů a pracovníků Povodí, kteří mu hodili hadici, nestačila. Naštěstí nablízku byli policisté z ústecké speciální pořádkové jednotky, hlídkující na Terezínsku při povodních.

„My už tady hlídkujeme 14 dní, takže jsem byl na vysílačce," líčí dramatické minuty šéf jednotky Stanislav Krajčovič s tím, že jeho kolega Petr Hančl byl události nejblíže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policejní zásah u Ohře na Terezínsku shrnuje Miroslav Zimmer

„On byl na mostě pod jezem, takže sem okamžitě zajel a bylo to v řádech několika desítek vteřin, kdy dokázal reagovat na to volání," dodává Krajčovič.

K silnému proudu řeky však Petr mohl jedině po žebříku na jezu. Riskantní operace se nakonec podařila.

„Nejdřív jsem ho musel odříznout od toho člunu, potom si ho přitáhnout za tu hadici k sobě a pak jsem ho tahal nahoru," popisuje Petr Hančl událost, která netrvala ani čtvrt hodiny. Rychlé jednání bylo nutné, protože provaz muže škrtil a docházely mu síly na to, aby se udržel. Petr Hančl ale situaci zvládl.

„Na to, že tomu pánovi bylo šedesát, už by měl mít rozum," teď už jen povzdechne Petr Hančl.

Za hazard považuje mužovo jednání i Stanislav Krajčovič, šéf speciální pořádkové jednotky.

„On neriskoval jen svůj život, ale donutil riskovat takhle i mého kolegu," říká rozhořčeně Krajčovič a pokračuje: „Rád bych ho navrhl na vyznamenání.“

Zatímco Petra Hančla čeká zasloužená odměna, muže, kterého zachránil, pravděpodobně tučná pokuta za přestupek. V té době byla na rozvodněné řece plavba ještě zakázána.

Miroslav Zimmer, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme