Povodně před 10 lety poničily Památník Terezín. Škody byly přes 60 milionů

Povodně v roce 2002 zasáhly nejen domovy desítek tisíc lidí, ale také veřejné budovy a instituce. K těm nejznámějším, které před deseti lety zalila voda patří Památník Terezín. Pod vodou bylo nejen samotné město - tedy bývalé židovské ghetto a řada tamních expozic, ale také Malá pevnost, která za druhé světové války sloužila jako vězení pražského gestapa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezín - hasiči z Louky u Litvínova odčerpávají vodu od zatopeného památníku | Foto: Jan Zejda

Terezínská Malá pevnost je cílem turistů z celého světa. Před deseti lety tu ale na několik týdnů tradiční ruch utichl. Voda zatopila nejen město, ale i tuto významnou památku. Nezachránily ji ani vodní příkopy, které areál obklopují. Spiknutí živlů překonalo josefínskou vojenskou architekturu dokonale.

„Voda vlastně tekla opačně. Od Labe do Ohře, takže to byla labská voda, která to zaplavila,“ vzpomíná ředitel Památníku Terezín Jan Munk. Informace o blížící se hrozbě byly nepřesné a měnily se z hodiny na hodinu.

To, co nakonec do Terezína přišlo, předčilo všechna i pesimistická očekávání. Na záchranu památek tak bylo jen málo času.

„Auta jsme odtahovali na valy. Zachránili jsme většinu archiválií, protože jsme je odstěhovali. Ale nikdo nepočítal s tím, že voda bude takhle vysoko. Část archiválií se namočila, byly zničené stálé expozice, došlo k řadě kolapsů podzemních chodeb. Klenby se provalily, spadlo to dovnitř,“ říká Munk.

Poslední opravy se dělají ještě dnes. „Teď v takzvaném kolumbáriu, což je u židovského hřbitova,“ dodává ředitel památníku. Dnes už povodně ze srpna 2002 v Malé pevnosti nic nepřipomíná. Davy turistů sem proudí dál.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme