Požár depa v Opavě způsobil škody za 50 milionů, město si půjčilo vozy z Ostravy

Požár depa opavského dopravního podniku omezil ve městě trolejbusovou dopravu. Zřejmě kvůli technické závadě na jednom z vozů shořelo o víkendu šest dalších, část trolejí a haly. Škoda je zhruba 50 milionů korun a dopravce si musel ještě v neděli večer půjčit náhradní autobusy z Ostravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při požáru haly dopravního podniku v Opavě shořelo v neděli 7 trolejbusů | Zdroj: ČTK

Pondělní ranní špička je podle dopravního podniku stejná jako obvykle, takže až na tři posilové spoje vyjely do ulic všechny důležité linky podle jízdních řádů a kolaps městské hromadné dopravy nenastal.

Na řadě míst ale místo trolejbusů jezdí autobusy. Řediteli podniku se totiž podařilo ještě v neděli večer vyjednat pomoc ostravských kolegů, kteří mu pět autobusů zapůjčili. Osobně pro ně prý v noci dojel, aby měl jistotu, že bude ráno vše připraveno.

Vedle záložních trolejbusů totiž požár vyřadil z provozu ještě devět dalších, které jsou sice pojízdné, ale než do nich nasednou cestující, musí projít technickou prohlídkou. Do ulic by se mohly vrátit už koncem týdne, protože náhradní autobusy se musí do Ostravy vrátit co nejdříve kvůli tamní výluce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl ředitel dopravního podniku v Opavě Radek Filipczyk

Škody po požáru dopravní podnik vyčíslil na 48 milionů korun. Původní odhady byly i 100 milionů, ale to se nakonec nepotvrdilo. Důvodem může být i stáří zničených trolejbusů.

Do zasaženého depa se ale vejde až 60 vozů, a v době, kdy požár vypukl, v něm bylo zhruba 35 odstavených trolejbusů a autobusů. Část haly včetně trolejového vedení i tak shořela, a to i přesto, že na místě zasahovalo 11 hasičských jednotek, což je celkem asi 90 mužů.

Požár dostali hasiči pod kontrolu během hodiny a půl, ale na dohašování se pracovalo celou noc - bylo třeba vyvézt a zkontrolovat všechny ostatní vozy. Příčina požáru se vyšetřuje.

Krizový štáb olomoucké radnice dnes řeší, kde město najde peníze na nové trolejbusy a opravu haly, protože vozy neměly havarijní pojištění a desítky milionů za celkové škody se budou v napjatém rozpočtu hledat jen těžko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požár trolejbusů se zajímala reportérka Jana Jeckelová

Ztráta sedmi vozů je pro Opavu citelná a dopravní podnik už přemýšlí nad nákupem nových, pomoct by mohlo i město.

„Nedovedu si představit, že tak rozsáhlou újmu by bylo možno uhradit výlučně z rozpočtu, který je určen dopravnímu podniku. Město se k tomu bude muset nějak postavit,“ potvrdil opavský primátor Zdeněk Jirásek z ČSSD.

Pět vypůjčených autobusů z Ostravy bude muset dopravní podnik vrátit ještě tento týden, do té doby v nich cestující mohou kvůli odlišnému platebnímu systému jezdit zdarma.

Kateřina Daňková, Tomáš Bystrý, Jana Jeckelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme