Požár slámy na Kroměřížsku způsobily samovznícení nebo nedbalost

Samovznícení vlivem velkého horka nebo nedbalost neznámé osoby jsou podle vyšetřovatelů příčiny požáru slámy ve výrobní hale ve Skašticích na Kroměřížsku. Postupně 3 desítky hasičských jednotek zde zasahují už třetí den a požár není ještě zcela zlikvidován. Škody se předběžně odhadují kolem 17 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár ve Skašticích | Foto: Andrea Kratinová

Vyšetřovatelé hasičů pracovali i s verzí úmyslného založení požáru, už ji ale vyloučili jako méně pravděpodobnou. Speciálně vycvičený pes totiž nenašel žádné stopy po akcelerantech hoření.

„Zatím máme hrubou představu o šíření požáru. Co je jeho přesnou příčinou, zatím nevíme a stále ji šetříme,“ říká mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Frydrychová natáčela na místě zásahu hasičů

Hasiči ale nejsou ještě hotoví s likvidací následků škod. Nadále vyvážejí zbývající slámu, která zabírá prostor asi jedné třetiny haly a dosahuje výšky okolo 1 metru. Vyvezenou slámu kropí v okolí haly vodou, aby zabránili jejímu dalšímu rozhoření.

Hned od počátku jim komplikoval situaci silný vítr, který rychle rozšiřoval plameny a bylo nutné evakuovat osoby z nedalekého parkurového závodiště, kde probíhala akce pro veřejnost.

„Dodávali jsme vodu z nedalekého rybníka. Jediné štěstí, že ten rybník tady je, protože ve Skašticích není hydrantová síť. Teď je tady ještě násypník plný paletek, které budeme likvidovat, a zbylou slámu a seno vyvážet na volné prostranství a uhašovat,“ říká velitel hulínských hasičů Jaroslav Zábranský.

Majitel zničeného stroje na výrobu biomasy Radomír Koval je z události šokován a uvádí cenu linky: „To je kolem osmi milionů plus všechny dopravníky a ostatní záležitosti, které k tomu patří. Stroj je tady asi měsíc a probíhal na něm zkušební provoz.“ Požár navíc připravil o práci desítky lidí.

Na noční dohlídku nastoupí 4 jednotky hasičů, které se budou střídat po dvou. Všechny budou hlídat případné rozhoření nebo likvidovat drobné projevy hoření, které se dají očekávat.

Andrea Kratinová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme