Požár v Unipetrolu je pod kontrolou. Několik hasičů při zásahu zkolabovalo
Hasičům se podařilo dostat pod kontrolu požár v areálu chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova na Mostecku. Hořet tam začalo po ranním výbuchu na propylenové jednotce. Jednotky hasičů stále dohašují ohniska požáru. Policie vyklidila areál chemičky i jeho okolí, evakuováno bylo přes 1000 lidí. Záchranáři ošetřili několik lidí se zdravotními problémy včetně hasičů. Podle dosavadních měření do ovzduší škodlivé látky neunikly, jak na místě ujistil i ministr životního prostředí.
Na místo se sjelo na 40 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů z celého Ústeckého kraje. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu. Hasiči stále dohašují ohniska požáru.
„Situace je pod kontrolou, hasiči provádějí ochlazování tak, aby nedošlo k rozšíření požáru na jiná místa zařízení. Dohořívající propylen se nechává vyhořet,“ potvrdil Lukáš Marvan z krajského sboru hasičů.
Hasičské jednotky bojovaly řadu hodin s požárem, který vypukl v chemickém závodu společnosti Unipetrol v Záluží u Litvínova po výbuchu na propylenové jednotce
„To druhé ohnisko stále hoří, protože tam unikají nebezpečné hořlavé látky a my chladíme intenzivně okolí,“ řekl plukovník Luděk Prudil, ředitel odboru operačního řízení Hasičského záchranného sboru.
Podle reportéra Českého rozhlasu Jana Bachoríka už z areálu chemičky přestal stoupat hustý černý dým. S tím souhlasí i mostecký primátor Jan Paparega (nestraník):
„Situace vypadá stabilizovaná. Tuto informaci mi potvrdila i paní inženýrka Benáková, ředitelka hasičského záchranného sboru, a také pan inženýr Sláma, který je bezpečnostním pracovníkem společnosti Unipetrol.“
Zasahovali podnikoví hasiči i specialisté
Zásahování v prostoru, jako je chemička, je podle Luďka Prudila velice obtížné. Práci hasičům ztěžuje práci horko a sucho. „Ošetřujeme čtyři hasiče po celkovém kolapsu. Ošetřovali jsme také řidiče kamionu ze stáčírny benzinu, který zřejmě tlakovou vlnou při výbuchu utrpěl poranění ucha,“ uvedl mluvčí ústecké záchranné služby Petr Bureš.
„Dalším významným rizikem na místě byl obrovský hluk, který způsoboval unikající propylen z potrubí, což také způsobilo několik zranění u hasičů,“ popsal Prudil.
Na místě zasahovala i podniková hasičská jednotka, která je na podobné zásahy v rámci chemického areálu trénovaná.
„Druhá pomoc byla nasazení našich techniků, specialistů, kteří poskytovali potřebné konzultace. Byli v neustálém kontaktu se složkami záchranného systému a napomáhali k vyřešení celé situace,“ řekl Mikuláš Duda, mluvčí společnosti Unipetrol.
Policie uzavřela pro osobní auta silnici I/27 mezi Litvínovem a Mostem, mezi oběma městy nejezdí ani tramvaje. Dopravní podniky místo nich nasadily autobusy, které míří do obou měst dvakrát za hodinu ve dvou párech a jezdí objízdnou trasou.
Železničáři kvůli požáru zastavili provoz na úseku mezi stanicemi Louka u Litvínova – Most. Náhradní autobusovou dopravu zajistit nelze, protože silnice je také zavřená. „Cestující mohou použít objízdnou trasu přes stanici Oldřichov u Duchcova,“ uvedly České dráhy.
Litvínov i Most svolaly na dnešek zasedání svých bezpečnostních rad. Podle prvních měření hasičů a hygieniků do vzduchu neunikly žádné jedovaté látky. To potvrdila i Česká inspekce životního prostředí a ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO, který na místo přijel a jednal se starostkou Litvínova.
Nepříjemností v ovzduší mohou být podle Pavla Danihelky, vedoucího laboratoře výzkumu a managementu risku na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě, saze:
„Problém může být oxid uhelnatý a hlavně saze případně se zbytky nespálených polyaromatických uhlovodíků. Takže pokud lidé přímo nejsou ve vlečce nebo na ně nepadají saze, žádné nebezpečí nehrozí.“
Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy korun.
„Měříme některé další látky, které by mohly člověka poškodit a znamenají určitá zdravotní rizika. Zatím jsme začaly provádět odběry benzenu, pyrenu, organických látek a aldehydů v místech, která jsou nejblíže zdroji znečištění,“ popsala Eva Rychlíková ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem.
Takové látky mohou podle ní člověka poškodit až po dlouhodobějším působení. Aldehydy mohou být rizikové okamžitě. Výsledky z měření budou nejspíš známy zítra.
Stav ovzduší monitoruje odbor životního prostředí. Podle litvínovské starostky Kamily Bláhové (ANO) směřuje největší část kouře k městu Hora Svaté Kateřiny.
Omezit větrání a uzavřít okna, doporučují hygienici
Řadu lidí spad vyděsil například v Horním Jiřetíně. Obyvatelé na to upozornili i starostu.
„Bylo to doprovázeno i nesmírným zápachem. Ač si nesmírně vážím práce jednotek, které tam zasahují, bohužel informovanost našeho města i těch okolních, byla velmi slabá,“ popsal starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt ze Strany zelených.
Hygienici doporučují lidem v okolí chemického závodu nevětrat, neotvírat okna a raději ani nevycházet.
Kolik škodlivin se dostalo po požáru do ovzduší zjišťují i lidé ze Zdravotního ústavu Ústí nad Labem
Podle prvních informací došlo v Unipetrolu ráno k výpadku chlazení na jednotce výroby propylenu a následně k výbuchu.
„K mimořádné situaci došlo v petrochemické části areálu, kde je petrochemická výroba. Konkrétně se to týkalo části plynové jednotky. Vzhledem k tomu, že v okolí jsou další výrobní jednotky, okamžitě jsme přistoupili k jejich odstavování,“ informoval Český rozhlas mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Zároveň popřel informaci záchranářů o tom, že by firma pohřešovala jednu laborantku.
Přesná příčina požáru zatím není podle mosteckého primátora známá. „Byla určitá netěsnost na zařízení a z toho důvodu došlo k prvotním dvěma explozím. Aktuální stav – ty následující problémy a zahoření na pyrolyzní peci jsou spojeny s prvotním výbuchem,“ doplnil Paparega.
Jeden z prvních snímků požáru v Litvínově... via @jpaci10 #Litvínov @Radiozurnal1 pic.twitter.com/kXDNPdGcWt
— Petr Pospíšil (@pospisilpepe) 13. Srpen 2015