Pozor na požáry, varují meteorologové. Hrozí hlavně ve vyprahlých Čechách

Meteorologové varují před nebezpečím vzniku požárů. Zejména v Praze a Středočeském, Královéhradeckém i Pardubickém kraji. Varování platí až do odvolání. Ve zmíněných regionech meteorologové se navíc čekají vysoké teploty, které budou o víkendu atakovat třicet stupňů Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západ slunce (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Ve Středočeském kraji hasiči více požárů kvůli suchu zatím neevidují. V celém kraji však preventivně zakázali rozdělávat oheň například na polích nebo blízko lesa.

„Jde především o chování k přírodě. To znamená neodhazovat nedopalky a nerozdělávat v lesích ohně. Velmi nebezpečné je také vypalování trávy nebo vypouštění lampionů,“ popisuje preventivní opatření mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nebezpečí požáru prý hrozí zejména v Praze a ve Středočeském, Královéhradeckém i Pardubickém kraji.

Podle něj bychom si měli dávat pozor i při parkování. Tehdy by od rozpáleného výfuku mohla chytnout třeba i suchá tráva.

Studny nevyschnou

Kvůli hrozícím požárům nevyjely v sobotu některé výletní parní lokomotivy ve středních Čechách. „České dráhy místo toho musely nasadit motorové,“ vysvětluje mluvčí dopravce Radek Joklík.

Že by ale v nejsušších oblastech Česka vyschly studny, se lidé bát nemusí. Mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák přiznává, že je to nepravděpodobné. Studny podle něj úplně nevyschly ani loni v létě, kdy bylo sucho až katastrofální.

„Vody je o trochu více. I tak se ale může stát, že ve studních bude málo vody,“ popisuje situaci Dvořák. V září prý ale moc pršet nebude.

Obyvatelé Karlovarska, Středočeska, Pardubicka, Královéhradecka i Prahy mohou do příštího týdne stále očekávat zvýšené teploty. Obloha má být místy jasná až polojasná. Na těchto místech se mohou občas vyskytovat krátké přeháňky i bouřky. Nejvyšší hranice teplot by měla dosahovat až 31 stupně Celsia.

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme