Práce na ostravských ropných lagunách stojí. Kvůli sporům mezi firmami

Ostravanům, kteří žijí v okolí lagun, se ani letos nemusí ulevit. Obtěžuje je zápach ropných kalů, které zůstaly po bývalé rafinerii Ostramo. Dvě stě tisíc tun nebezpečných látek mělo zmizet do konce roku. Práce na jejich likvidaci se teď ale zastavily, a to kvůli neshodám firem, které je mají odstranit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná laguna v Ostravě

Ropná laguna v Ostravě | Foto: Lubomír Zabavík | Zdroj: Český rozhlas

Ropné kaly jsou cítit především na nedalekém sídlišti Fifejdy. Místní lidé říkají: Nebýt zápachu, žilo by se nám tady dobře. „Včera bylo šíleně sladko celý den, hlavně od rána, to samozřejmě nevětráme. Vystrčím nos z okna - větrám, větrám. Za dvě hodiny začichám – větrám, nevětrám. Takže podle toho se řídí naše větrání bytu,“ říká obyvatelka sídliště.

Přehrát

00:00 / 00:00

O likvidaci ropných lagun na Ostravsku se zajímala redaktorka Silvie Mikulcová.

A soused ji doplňuje: „Oni cosi práší a to vápno všechno, nevím, co to je za hmotu, to všechno jde sem. Na auta to padá a je cítit pach.“ Ropné kaly se totiž přímo v lagunách míchají s vápnem a následně s uhlím. Vzniklý produkt jako alternativní palivo pak putuje do Polska.

Více než polovina kalů už je pryč. Firma Baltom ale podle jednatele Miroslava Balcara práce teď zastavila. Připouští, že termín konečné likvidace lagun je v ohrožení. „Firma Geosan vůči naší společnosti neplnila svoje finanční závazky. A od listopadu jsme v podstatě nedostali zaplaceno žádnou korunu. Po splatnosti je to dneska 88 milionů, 27 milionů je připraveno k fakturaci,“ upřesňuje Balcar.

Zmizet měli už loni

Společnost Geosan je lídrem sdružení firem Čistá Ostrava, které zakázku za tři miliardy korun od státu před lety získalo. Mediální zástupce sdružení Lubomír Zábavík potvrdil, že peníze neposlali. „Subdodavatelská společnost Baltom odvážela vyrobené palivo do legislativně neschválených skladů ve Vratimově a v Sedlištích. Vklady společnosti Baltom byly pozastaveny do doby úplného vyvezení veškerého paliva z těchto dvou skladů,“ popisuje Zábavík.

Laguny přitom měly zmizet už vloni, Fischerův kabinet ale povolil, aby se termín kvůli průtahům při schvalování procesu o rok prodloužil. Další komplikace a případné zdržení je podle náměstka ostravského primátora Dalibora Madeje nepřípustné: „Je to opravdu vřed na území Ostravy, je to nepříjemné. My celou dobu jako město tlačíme na to, ať termíny dodržujeme.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu vzkázalo, že na termínech trvá. Pokud nebudou laguny vyčištěny včas hrozí sdružení Čistá Ostrava stamilionové pokuty. Kdy práce znovu odstartují, ale není jasné.

Silvie Mikulcová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme