Prach v Moravskoslezském kraji pětinásobně překračuje limity

Moravskoslezský kraj dál trápí polétavý prach. V některých místech jeho koncentrace pětinásobně překračuje limitní hodnoty. To je nejvíc za poslední týden, kdy region sužují špatné rozptylové podmínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na areál společnosti ArcelorMittal Ostrava | Foto: F. Tichý

Zlepšení situace je přitom v nedohlednu a čekárny lékařů se plní. Lékařka Eva Schallerová z Ostravy potvrdila, že počty pacientů vzrostly od minulého týdne až trojnásobně. Nejcitlivější jsou na znečistěné ovzduší děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O znečistěném ovzduší na severu Moravy mluvila v poledních Ozvěnách dne ostravská lékařka Eva Schallerová

"Každý rok je to stále horší a horší. Navíc jsou postiženy i ty nejmenší věkové kategorie," řekla Schallerová. Právě u dětí se pak často vyvine astma.

"U nás je astmatiků 30 procent, to je čtyřikrát víc než ve zbytku republiky. U dětí navíc často začíná už před prvním rokem věku," uvedla lékařka.

Prach dráždí sliznice jak mechanicky, tak i chemicky, protože nese řadu škodlivých látek. Vyvolává kromě kašle i záněty horních i dolních cest dýchacích. Působí tak podobně jako viry nebo bakterie.

Za prach může hlavně průmysl

Příčinou znečistěného ovzduší je na Ostravsku hlavně průmysl. "My jsme nejvíc znečistěná oblast v celé Evropě. Limity překračujeme i v létě, takže je jasné, že tím hlavním není topení v domcích, ale právě průmyslová výroba," tvrdí lékařka Schallerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr životního prostředí Jan Dusík

Ministr životního prostředí Jan Dusík připomněl, že od listopadu minulého roku máme vyhlášku, která zavádí určitá regulační opatření pro největší znečisťovatele.

"Teď jsou dokončovány a schvalovány regulační řády jak provozovatelů továren, tak krajů, kterých se to týká. Snažíme se aplikovat individuální přístup," řekl Dusík.

Průmyslové znečistění se podle ministra na špatné situace s polétavým prachem podílí jen z poloviny. Zbytek se týká dopravy a lokálního vytápění domácností.

Pomoci má nový zákon

"Může se to zlepšit jen na základě nového zákona o ovzduší. Chceme v něm zavést mimo jiné regulaci dopravy ve formě nízkoemisních zón, kam by mohly vjíždět jen vozidla s nízkými exhalacemi," uvedl Dusík.

Vláda ale nedávno práce na novele zákona o ovzduší zastavila. Bojí se, aby v krizi nepoškodila podnikatele. Ministr Dusík chce přesto zákon dokončit a předložit vládě. Pak bude podle něj záležet na postoji ministrů.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme