Prachatice loni investovaly do oprav památek přes 11 milionů korun

Město Prachatice zvítězilo v krajském kole soutěže o cenu za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2012. Za sebou nechalo další skvosty jižních Čech, Slavonice, Vimperk, Písek i Tábor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Prachaticích mají novou fasádu na Národním domě | Foto: Václav Malina

V loňském roce se v Prachaticích podařilo obnovit například sgrafitovou výzdobu a plastické členění Národního domu na Velkém náměstí nebo opravit fasádu nárožního domu č. p. 61 v Křišťanově ulici.

„Fasáda do Křišťanovy ulice je malovaná a do ulice Věžní sgrafitová,“ přiblížil vedoucí stavebně správního odboru na prachatické radnici Antonín Jurčo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Václav Malina zjišťoval, co všechno v Prachaticích opravili a na co se teprve chystají

Turisté by si podle něj měli povšimnout také opravené kaple pod Dolní branou. „Konkrétně byla provedena obnova interiéru s rekonstrukcí malované výzdoby a byla rovněž restaurována vstupní mříž této kaple,“ dodal.

Intenzivní obnova památkového fondu by měla v Prachaticích pokračovat i v roce 2013.

„Předpokládáme restaurování fasády prachatického muzea na Velkém náměstí, dále například obnovu nárožního domu 121 v ulici Solní, obnovu fasády navazujícího domu 120 v ulici Solní včetně výměny výkladce obchodního prostoru,“ nastínil Jurčo.

Důkladné opravy zvenčí i zevnitř by se měla dočkat i kaple svatého Antonína Paduánského v Solní ulici. Město plánuje například restaurovat vstupní mříž.

Na opravu památek v Městské památkové rezervaci Prachatice šlo loni celkem více než 11 milionů korun. Do majetku města téměř devět milionů, zbytek do objektů soukromých vlastníků.

Jak dopadnou Prachatice v celostátním hodnocení péče o památky, bude jasné 18. dubna. U příležitosti oslav Mezinárodního dne památek bude na Pražském hradě vyhlášen držitel titulu Historické město roku 2012.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme