Prachu v ovzduší na severu Moravy neubývá, jinde se už dýchá lépe

Moravskoslezský kraj pořád dusí smog. Lidé dýchají dvojnásobek povoleného množství polétavého prachu. Nejhorší situace je nadále v Bohumíně na Karvinsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špatné rozptylové podmínky (ilustr. foto)

Špatné rozptylové podmínky (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Právě tam, podle meteorologa Štefana Handžáka, koncentrace nečistot třikrát překročila povolený limit a v nejbližší době se podle něj nedá čekat výrazné zlepšení.

„Vypadá to tak, že ty podmínky se v tuto chvíli trochu vylepšily, ale v úterý opět čekáme, že inverze by měla posilovat. Dnešní den by ještě měl být jakoby v pohodě, ale v dalších dnech se to opět může vrátit zpátky.“

„Jediná stanice, která má stále ještě vysoké hodnoty kolem 153 mikrogramů na metr krychlový, je Bohumín,“ řekl ráno Radiožurnálu Štefan Handžák.

Naopak v Brně se kvalita ovzduší po několika dnech zlepšila natolik, že krajský úřad mohl odvolat signál upozornění na možnost výskytu smogu. V jihomoravské metropoli signál platil od čtvrtka.

Koncentrace bude možné zjistit přes aplikaci Smog Alarm

Před znečištěným vzduchem nejen v Moravskoslezském kraji budou nově varovat také mobilní telefony. Obecně prospěšná společnost Čisté nebe představila novou aplikaci pro chytré telefony s názvem Smog Alarm. Pomocí několika kliknutí na svém telefonu se lidé budou moci dozvědět, kde přesně je situace nejhorší a jak moc jsou překročeny limity.

Díky datům ČHMÚ mohou uživatelé také zjistit, jaké jsou v místě, kde se právě nacházejí, aktuální koncentrace polétavého prachu nebo i oxidu siřičitého, který teď kvůli likvidaci ropných lagun trápí mnoho obyvatel Ostravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou aplikaci do telefonu s názvem SmogAlarm přiblížila ostravská zpravodajka Dominika Rojtová

Lidé si ale mohou ze seznamu vybrat jakoukoliv měřící stanici a zjistit tak aktuální stav v celé České republice. Aplikace je zatím dostupná pouze pro telefony se systémem Android. Ke stažení je zdarma na internetových stránkách www.cistenebe.cz.

Novinku podle zakladatele společnosti Jana Koziny využijí například astmatici nebo maminky s dětmi.

„Máme tady v Ostravě například jednoho Francouze, který je velký sportovec a stěžoval si, že když chodí běhat, v těch smogových dnech je mu po návratu hůř, než když vyběhl. Stejně tak to může pomoci mladým maminkám, které se ráno před vycházkou můžou podívat na aktuální stav, protože údaje jsou každou hodinu čerstvé, a podle toho se mohou velmi rychle rozhodnout, zda-li půjdou ven nebo ne.“

Naděžda Hávová, mta, Dominika Rojtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme