Praha 1 chce prodat svůj podíl domu na Václavském náměstí. Podezření ale budí nízká cena

Budoucnost domu na Václavském náměstí je stále nejistá. Magistrát kroky Prahy 1 k prodeji nemovitosti v listopadu zastavil. Důvodem byla podezřele nízká cena, za níž chtěla Praha 1 dům prodat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václavské náměstí se stává dějištěm rekordu | Foto: Radiožurnál

Praha 1 chtěla prodat svůj většinový podíl v domě na Václavském náměstí 39 spoluvlastníkovi, kterému patří jedna osmina. Magistrát ale prodej pozastavil. Podezření totiž vzbudila nízká cena nemovitosti.

Družstvo nájemníků domu na Václavském náměstí 39 nesouhlasí s prodejem nemovitosti. Nedokážou pochopit, proč Praha 1 v roce 2010 neodkoupila jednu osminu domu, když jí byla spolumajitelem nabízena.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaný prodej domu na Václavském náměstí se zajímala reportérka Veronika Štefanová

„Městská část by si měla ponechat tento majetek ve vlastnictví, měla by se o něj řádně starat, protože ten majetek je výdělečný. My jsme od roku 1991, kdy padly první sliby o privatizaci bytů, chtěli, aby proběhla podle zásad, které jsou schváleny,“ říká Jiří Šváb, člen družstva nájemníků domu na Václavském náměstí 39.

Na základě připomínek, se kterými se nájemníci obrátili i na radu hlavního města, začal situaci řešit i magistrát. V posudku, který nechal vypracovat radní pro správu majetku Jan Vašíček z TOP 09, je totiž uvedena dvakrát větší hodnota, než kterou argumentuje Praha 1.

„Na základě předloženého záměru prodeje jsem nechal vypracovat znalecký posudek z toho důvodu, že původní posudek uváděl cenu 42 tisíc na metr čtvereční. Z vyhlášky přitom vyplývá, že průměrná ceny bytu v Praze 1 je 100 tisíc korun na metr čtvereční. Oponentní posudek, který jsem nechal zpracovat, stanovil cenu na 80 tisíc korun na metr,“ vysvětluje Vašíček.

„Osobně se domnívám, že zastupitelé Prahy 1 by měli při prodeji brát v úvahu i novelu občanského zákoníku, kdy od prvního ledna odpovídají veškerým svým majetkem za případně vzniklé škody,“ dodává.

Jasněji bude tento týden

Prodej sedmiosminového podílu domu řeší městská část Prahy 1 už od roku 2010. V červnu 2013 zveřejnila záměr prodeje svého podílu. V té době měla v ruce dva posudky ceny. Jeden uváděl 146,8 milionu a druhý 165 milionů korun.

„Došly tři nabídky. Jedna nabídka byla na 120 milionů, druhá nabídka byla 153 milionů a třetí nabídka byla bez uvedení ceny. Zastupitelstvo pak rozhodlo, že dům bude prodán za 153 milionů,“ upřesnil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09), s tím, že cílem Prahy 1 je majetek scelovat.

„Jakékoli spoluvlastnictví, kde o dům pečují dva různé subjekty, nepřinášelo nikdy žádné výhody. To je obecná pravda a Praha 1 k tomu přistupovala v desítkách dalších případů tak, že se snažila scelovat. To znamená spoluvlastnické podíly buď kupovat, nebo prodávat,“ připomněl Lomecký.

Osud domu na Václavském náměstí 39 je zatím nejistý. Jeho prodej zastupitelstvo Prahy 1 znovu projedná na zasedání v úterý 21. ledna a magistrát ve čtvrtek 23. ledna.


Zvětšit mapu

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme