Praha 1 odmítla pronájem Werichovy vily Nadaci Jana a Medy Mládkových

Praha 1 po letech vyjednávání definitivně odmítla smlouvu s Nadací Jana a Medy Mládkových na pronájem Werichovy vily. Na provoz domu, který má sloužit kultuře, vypíše nové výběrové řízení. Včera o tom jednohlasně rozhodli zastupitelé první městské části. Nadace s řešením souhlasí a společně s dalšími neziskovými organizacemi se chystá do soutěže se svým projektem znovu přihlásit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Werichova vila | Foto: Filip Jandourek

Muzeum, knihovna nebo divadlo. Tyto a další projekty teď mají šanci zabydlet se v dosud chátrající patrové vile na Kampě, ve které dlouhá léta žil Jan Werich a se kterou si Praha 1 už deset let neví rady.

Teprve teď, po dlouhých vyjednáváních, se rozhodla neuzavřít připravenou nájemní smlouvu s Nadací Jana a Medy Mládkových a vypíše nové výběrové řízení na provoz domu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výběrovém řízení na pronájem Werichovy vily informovala reportérka Evelyna Kulíšková

„Ten vztah byl zatížen z minulosti smlouvou o smlouvě budoucí. Tato smlouva byla vypořádána tím, že byla vrácena původní záloha ve výši 2,5 milionu korun nadaci a domníváme se, že je čisté vypsat otevřené řízení na provozovatele této vily," vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09.

Nová smlouva o spolupráci bude podle něj omezena zhruba 10 lety a nájemné vyplyne z výběrového řízení. Vítěz soutěže zároveň musí dodržet některé podmínky.

„Činnost se musí vázat k dědictví odkazu Wericha, Voskovce a pana Holana, ale nic to nebrání tu aktivitu udělat mnohem širší. Není možné, abychom řekli, že ten záměr je schopna naplnit jednom jedna nadace," dodal Lomecký.

Opozice má pochybnosti

Pochybnosti ale vyjádřili někteří opoziční zastupitelé, kteří vedení radnice viní za to, že nový tendr jen prodlouží dobu, kdy bude vila ležet ladem.

„Nejen že ta smlouva doteď nebyla uzavřena a ten dům je nadále opuštěný a chátrá, ale zjevně ani není dostatečně připraveno to, aby se ten dům skutečně v co nejbližší době nějakým způsobem mohl otevřít nějaké smysluplné aktivitě," poznamenal například Filip Pospíšil ze Strany zelených.

Naopak nadace, která za své plány s Werichovkou dlouho bojovala, nakonec s řešením Prahy 1 souhlasí.

Werichova vila. | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„S tímto postupem pevně souhlasíme a nadace, která se hodlá přihlásit do výběrového řízení už nyní má ústně dohodnutou spolupráci jednak s DAMU, jednak s Národním divadlem," potvrdila advokátka Hana Marvanová.

Podle připravené smlouvy o spolupráci chtěla Nadace Jana a Medy Mládkových ve vile zřídit kulturně-společenské centrum a muzeum Jana Wericha a Jiřího Voskovce nebo archiv a knihovnu.

Zájem přihlásit se do soutěže projevili ještě dva uchazeči, a to organizace HAF Studio a Post Bellum se společným projektem. Z vily by chtěli vytvořit místo pro setkávání, vzniknout by v něm mohlo třeba divadlo.

Výběrové řízení na provoz vily chce Praha 1 vypsat do konce října. Po vítězi už ale Praha 1 nebude chtít spoluúčast na plánované rekonstrukci chátrajícího domu. Werichovu vilu opraví sama, zhruba za 25 až 30 milionů korun. Podle starosty Lomeckého práce začnou koncem roku, hned po dokončení rekonstrukce Střeleckého ostrova.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme