Praha 1 uvažuje o zkrácení otevírací doby barů do 22 hodin. Kvůli stížnostem na hluk

Bary a noční podniky na pražském Starém Městě by v příštím roce mohly tratit několik tisíc korun týdně. Praha 1 uvažuje o nové vyhlášce, která by omezila otevírací dobu do 22 hodin. Reaguje tím na stížnosti obyvatel, kterým vadí hluk v ulicích. Ti sepsali petici, kterou podepsalo 330 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I v Izraeli se pivo často míchá s tvrdým alkoholem | Foto: Břetislav Tureček

Návrh Prahy 1, že noční podniky na Starém Městě by mohly zavírat už v deset hodin večer, byl hudbou pro uši rezidentů Dlouhé ulice. Kvůli ruchu se prý často ani nevyspí.

„Do tří hodin je to tady ubohý. To jsou samé skupiny cizinců, kteří chodí, řvou, a to se nedá ani spát.“
„Nejhorší na tom je, že ti kluci postávají před tou hospodou. To je to nejhorší,“ říkají místní. Nová vyhláška by podle nich mohla situaci vyřešit, pochybují ale, že ji Praha 1 zavede.

Problémy s hlukem řeší Praha v okolí mezi Dvořákovým nábřežím a Celetnou ulicí. Většina barů tam má otevřeno dlouho do noci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném omezení otevírací doby nočních podniků v Praze 1 natáčela redaktorka Magdalena Medková

„K nám hosté chodí po desáté, až do půlnoci. A lidi jsou tady zvyklí, i turisti, že mejdany jsou do rána,“ popisuje zaměstnankyně nočního baru v centru. Nová vyhláška by podle ní ohrozila chod celé provozovny. Hluk by navíc z ulic nezmizel.

„Po zavření v 10 hodin by lidi byli víc na ulici. Byl by větší bordel, než když jsou do šesti ráno zavření ve sklepním baru,“ myslí si.

V Dlouhé ulici by na vyhlášce tratilo hned několik nočních podniků. Díky dlouhé otevírací době patří tamní bary mezi nejvyhledávanější v Praze. Jedním z nich je i klub Jaroslava Stanka. O víkendu ho průměrně navštíví přes 600 lidí. Podle majitele by vyhláška nepřinesla ztráty jen klubům, ale i městu.

„Pokud by se něco takového stalo, tak to samozřejmě bude mít úplně zásadní dopady jak do té ekonomické oblasti, tak i do společenské. Protože vylidnit večer Prahu si myslím není úplně dobrý nápad,“ hodnotí návrh Stanko.

Podle něj je nereálné, aby zkrácení otevírací doby prošlo přes zastupitelstvo hlavního města: „Myslím si, že je tady daleko větší škála zájmů, než pouze separátně noční klid,“ tvrdí majitel nočního klubu.

Klid ohlídají i zvukové senzory kamer

Zkrácení provozní doby by podle radního Ivana Solila z ČSSD bylo krajním řešením v případě, že ostatní řešení nepovedou ke zlepšení situace. Vyhláška by měla několik možností. Některé podniky by byly otevřené jen do deseti večer, vybrané i do dvanácti.

Vedle toho plánuje Praha 1 zakázat restauracím předzahrádky na ulicích a obměnit v centru kamerový systém. Ten by měl být rozšířen i o zvukové senzory, které budou informovat policisty o ruchu v dané lokalitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Stalo se dnes byli radní Prahy 1 Ivan Solil (ČSSD) a Lukáš Manhart, radní hlavního města (TOP 09)

„Ten software vyhodnotí předem naprogramované závadové jednání, odešle signál jak do dohledového centra, tak nejbližším hlídkám a ty samozřejmě mohou okamžitě zareagovat,“ vysvětluje radní.

Případný návrh Prahy 1 na omezení otevírací doby nočních podniků by muselo schválit zastupitelstvo hlavního města. Lukáš Manhart, radní hlavního města za TOP 09, je ale k této iniciativě skeptický.

„Pro mě se jedná o brutální zásah do svobody podnikání provozovatelů podniků na území městské části Praha 1. Já jsem přesvědčen o tom, že pokud zintenzivníme kontroly, pokud využijeme v dostatečné míře kamerový systém, tak jsme schopni potírat tyto nešvary za současné legislativní situace,“ řekl Manhart ve vysílání Radiožurnálu.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme