Praha 10 chce investovat rekordních 1,3 miliardy korun. Bude opravovat a stavět

Praha 10 chce letos proinvestovat rekordních 1,3 miliardy korun. Peníze chce dát především na novou výstavbu a opravy budov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště v Praze 10 Vršovice | Foto: Khalil Baalbaki

Městská část bude v letošním roce hospodařit s částkou 1,8 miliardy korun. Celé tři čtvrtiny přitom vyhradila pro investiční výdaje. To je přibližně o 400 milionu více než minulý rok.

„Peníze nechceme projíst, chceme investovat do pořízení dalšího majetku. Praha 10 je nezadlužená. Dluhová služba je na úrovni 0 procent, tak se snažíme majetek pořizovat. Právě, aby hodnota městské části neklesala, respektive vzrůstala,“ vysvětluje záměr radnice její starosta Milan Richter z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záměry radnice shrnuje redaktorka Magdalena Medková

Městská část plánuje největší položku vložit do nových sociálních zařízení. Přes 270 milionů chce investovat do rekonstrukce Vršovického zámečku, který má sloužit jako dům pro seniory. Dalších 123 milionů půjde na přestavbu Malešického penzionu v malometrážní byty.

„Zásadní investicí, co se týká sociální oblasti, to znamená výstavba bytů pro seniory, domovů pro spokojené stáří, lůžka dlouhodobě nemocných. To jsou věci, do kterých skutečně investujeme, a řekl bych, že jsme dneska na špici republiky, co se týká počtu těchto míst,“ doplňuje Richter.

Opozice kritizuje absenci diskuze

Peníze půjdou také do navýšení kapacity školek, kterým by mělo do konce roku přibýt přes 400 nových míst, či rekonstrukce kulturního domu Eden. Na ten Praha 10 vyhradila 50 milionů korun. S tím však nesouhlasí někteří členové opozice, kteří upozorňují na jeho nejasnou budoucnost.

„Překvapilo mě, že tam ta částka je. Do této chvíle jsem nevěděla, že by se nějak diskutovalo o tom, byť s občany i na zastupitelstvu, co se má s kulturním domem Eden v budoucnosti stát,“ říká za kontrolní výbor Pavlína Hájková z TOP 09.

Absence diskuze se nelíbí ani občanským iniciativám, které upozorňují na možnou neprůhlednost investičních výdajů. „Obávám se, že může nastat spoustu netransparentního, že se budou schvalovat velké balíky a bude těžké posoudit, jestli se to dalo opravit levněji, nebo ne. Informace nebude možné získat,“ říká Lucie Sedmihradská z občanského sdružení Společně pro desítku.

Pro kompenzaci investic plánuje radnice škrty v běžných výdajích. Tratit by tak měli především úředníci a příspěvkové organizace.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme