Praha 22 uzavře v létě všechny státní mateřské školy. Využijte soukromé, vzkazuje rodičům

Praha 22 se rozhodla přes léto uzavřít všechny tři mateřské školy, které městská část zřizuje. Ředitelkám došla s rodiči trpělivost, protože přihlášené děti do školek buď vůbec nechodily, nebo nepravidelně a bez omluvy. Způsobovalo jim to ekonomické i personální problémy. Rodiče prý mohou přes léto využít příměstské tábory nebo soukromé školky. Obojí je ale několikanásobně dražší. Rodiny žijící například v Uhříněvsi nebo Pitkovicích se proto bouří, a dokonce sbírají podpisy pod petici. Problém se snažíme řešit, zní z radnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě ve školce. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Mateřské školy na Praze 22 měly dosud přes prázdniny alespoň částečně otevřeno, letos se ale ředitelky tří státních zařízení rozhodly brány pro děti a jejich rodiče v létě uzavřít.

„Skutečná docházka dětí v červenci a srpnu za poslední tři roky byla téměř vždy o 50 procent nižší, než byl počet přihlášených dětí. Děti, které byly k docházce přihlášeny, do školky buď vůbec nechodily, nebo nepravidelně a velmi často bez řádné omluvy,“ zdůvodňují rozhodnutí ředitelky mateřských škol.

Praha 22 ustoupila rodičům. Mateřské školy zůstanou přes léto částečně otevřené

Číst článek

Poukazují na ekonomické ztráty, personální problémy i rekonstrukci školek přes léto. O prázdninách mají navíc podle nich rodiče poskytnout svým dětem rodinné zázemí, společné zážitky a odpočinek. Pokud se jim věnovat nezvládnou, mohou prý využít příměstské tábory nebo soukromé mateřské školy.

„Rodiče mají omezenou dovolenou a ne každý má babičky a dědečky nebo dostatek peněz na příměstské tábory a soukromé školky. V Praze je navíc docela složité sehnat pro děti místo, zvláště když jsou ještě školkové. Málokdo se chce starat třeba o tříleté děti,“ upozorňuje maminka Zuzana Bystřická z Hájku u Uhříněvsi s tím, že Praha 22 nezohledňuje potřeby rodičů.

Nové možnosti jsou dražší. Rozdíly řešíme, zní z radnice

Praha 22 nabízí rodičům přes léto množství alternativ, ohrazuje se ale nezávislý starosta Martin Turnovský zvolený za Hnutí Pro Prahu. „Městská část pomáhá organizovat letní příměstské tábory, v tuto chvíli jich je asi sedm. Mají širší časové intervaly než mateřské školy, je to průřez celými prázdninami. Samozřejmě jsou brány v potaz i nabídky soukromých mateřských škol, kterých je tady opravdu hodně,“ vyjmenovává starosta.

Přiznává ale problém s cenovými rozdíly. V mateřské škole zřízené městskou částí zaplatí rodiče měsíčně zhruba 1500 korun. V uhříněveské soukromé Mateřské škole Pod buky zaplatí v létě 550 korun na den a zatím není jasné, zda by rodiče museli hradit i tisícikorunový registrační poplatek. Nejlevnější příměstský tábor pak podle Turnovského stojí 1600 korun za pět pracovních dní.

„Ve dvou mateřských školách jsme se pokusili vyjednat nižší ceny a chceme jednat i dál. Máme vymyšlený i program pro sociálně slabé matky, které by mohly na dětské tábory získat dotaci. Snažili bychom se v odůvodněných případech rozdíl v cenách nahradit,“ dodává starosta.

Praha 22 chce podle Turnovského tento nový model vyzkoušet. Pokud se neukáže jako smysluplný, tak se podle něj vedení městské části nebrání postup příští rok změnit.

Petice proti uzavření školek

Proti rozhodnutí ředitelek a radnice zavřít přes léto mateřské školy se chtějí někteří rodiče bránit peticí. Zatím sesbírali přes 200 podpisů. „Petici společně s průvodním dopisem odevzdáme na radnici. Poté počkáme, jestli bude mít na jejich rozhodnutí nějaký vliv,“ popisuje organizátorka petice a nezávislá zastupitelka Kateřina Erbsová, zvolená za TOP 09.

„Pokud nebude mít žádný efekt, tak jsme rozhodnuti podniknout další akce. Jsem připravená svolat k tomuto tématu i mimořádné zastupitelstvo a pokusit se tak toto rozhodnutí zvrátit,“ dodává.

Pražské městské části většinou zajišťují alespoň omezený provoz školek na část prázdnin. Mateřské školy se často po určité době, například 14 dnech, střídají, aby rodiče měli kam své děti dát.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme