Praha a EMS se vzájemně obviňují z výpadku systému při vydávání opencard

Za středeční výpadek systému opencard může podle vedení Prahy společnost eMoneyServices. Vlastník autorských práv prý v rozporu se smlouvami omezil platnost certifikátu. Úředníci tak nemohli několik hodin vydávat nové karty. Společnost EMS ale obvinění odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Firma eMoneyServices v rozporu s licencemi bez vědomí hlavního města Prahy a společnosti Operátor Opencard neoprávněně omezila platnost certifikátů pro přístup do systému,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

EMS ale odpovědnost za středeční výpadek softwaru odmítá. Podle mluvčího firmy Martina Opatrného je to naopak pražský magistrát, který může za výpadek při vydávání nových karet.

„Nemáme přístup do systému, tudíž jsme ani nemohli prodlužovat certifikáty, které tam jsou historicky nastaveny,“ tvrdí Opatrný.

Výpadek by se mohl opakovat

Systém opencard zkolaboval ve středu ráno kvůli výpadku softwaru. Cestující tak v průběhu dne mohli dostat pouze papírové tramvajenky a kupony. Nové karty začali úředníci vydávat až během odpoledne.

Není vyloučeno, že se problém nebude opakovat. Firma EMS totiž původně poskytovala podporu fungování karty, kvůli ukončené smlouvě to ale už nedělá.

Problémy s vydáváním karet se v posledních měsících objevily opakovaně. Jednání magistrátu s EMS, která chce po Praze více než 650 milionů korun, zatím k žádnému výsledku nevedla.

Projekt opencard z éry bývalého primátora Pavla Béma stál Prahu zhruba 1,75 miliardy korun. Kartu si v minulosti pořídilo 1,2 milionu cestujících, skutečných uživatelů je kolem 700 tisíc. Na papírové kupony, které Praha znovu zavedla na jaře, jezdí asi 200 tisíc lidí.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

Veronika Neprašová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme